Jaro se nezadržitelně blíží a s ním i zahrádkářská sezóna. Než se rozkoukáme, zjistíme, že nám na zahradě vyrostla tráva doslova před očima a je tedy nejvyšší čas na sekání. Pokud patříte mezi ty, kteří obstarávají velké travnaté plochy, pak je pro vás ideálním řešením zahradní traktor, díky kterému zvládnete sekání trávy bez potu v tváři. Ať už uvažujete o pořízení nového, nebo o náhradě stávajícího, budou se vám hodit naše tipy pro výběr zahradního traktoru. Tak pojďme na ně.
Velké plochy zvládnou posekat i benzínové sekačky na trávu, ale sekání s nimi je náročnější a trvá déle. Traktorová sekačka na trávu neboli zahradní traktor vám umožní posekat celou zahradu vsedě a za velmi krátkou dobu.
Jakmile začnete zkoumat nabídku zahradních traktorů, zjistíte, že jich existuje nepřeberné množství. V první řadě se musíte rozhodnout, zda chcete zahradní traktor, nebo rider.
Zahradní traktor je zmenšeninou skutečného traktoru. Má dvourychlostní řízení s motorem vepředu, řídí se podobně jako auto a dosahuje velkého výkonu pomocí jedno- až třínožové sekačky. Je těžší než rider a nabízí širokou škálu příslušenství (využijete jej např. i pro přepravu nákladu či odhrnování sněhu). Hodí se na velké plochy bez překážek v podobě stromů či keřů, včetně náročných, svažitých terénů. Počítat ale musíte s vysokou pořizovací cenou.
Rider má oproti zahradnímu traktoru odlišnou konstrukci. Jedná se o jednonožový žací stroj s jednoválcovým motorem pod sedadlem řidiče. I tento typ má volant a páku na ovládání výkonu, jeho výkon je však nižší než u zahradního traktoru, a proto se hodí spíše na sekání menších ploch či ploch s překážkami. Nedisponuje tak bohatou nabídkou příslušenství a možnostmi využití jako traktor.
Standardně jsou zahradní traktory vybaveny čtyřtaktním jednoválcovým motorem. Chcete-li mít zahradu posekanou co nejdříve a s maximální přesností, zvolte model z vícerychlostní nabídky. Dvouválcový motor má také klidnější a vyrovnanější chod, ale i vyšší spotřebu pohonných hmot.
Na výběr máte 2 typy převodovek. Mechanická převodovka (zejm. u levnějších modelů) využívá řazení pákou, které je náročnější – obzvláště pro začátečníky. Hydrostatická (automatická) převodovka představuje komfortní řešení, kdy odpadá řazení pákou a pojezd se ovládá pouze dvěma pedály. Hodí se i do náročných podmínek, vyniká jednoduchou údržbou, dlouhou životností, ale je dražší.
Traktory a ridery jsou běžně vybaveny jedním nebo dvěma noži. Jednonožový model se hodí pro plochy kolem 2 000 m2, sekáte-li rozlehlejší terén, volte dvounožové provedení.
Stejně jako u zahradních sekaček je i u traktorů/riderů důležitá šířka záběru sečení.
Nechcete-li nechat ležet trávu na zemi, pořiďte si stroj se sběrným košem, který by měl mít u rideru objem min. 150 l a u traktoru min. 200 l – čím větší koš, tím méně často jej budete vysypávat.
Zahradní traktory/ridery se sběrným košem nabízejí manuální či hydraulické vysypávání koše. Manuální probíhá pomocí páky, je méně pohodlné a také pracnější. Hydraulické vysypání je automatické po stisku tlačítka, tedy maximálně komfortní.
Pokud nechcete sbírat trávu do koše, pořiďte si zahradní traktor s bočním výhozem, který zanechává posekanou trávu v pravidelném uspořádání za strojem.
Chcete-li svému trávníku dopřát ekologické hnojení, pak zvolte model traktoru/rideru s funkcí mulčování. Mulčovací hlava rozseká trávu na maličké kousky, které zanechá na pozemku.
Při pořizování zahradního traktoru/rideru vám doporučujeme vyzkoušet sedadlo řidiče, aby pro vás bylo sezení pohodlné. Zaměřte se i na rozsah nastavení sedačky.
Pro rovnou zahradu vám postačí zadní náhon, pro kopcovitý terén volte zahradní traktor s pohonem 4×4.
Cena těchto strojů je závislá na kvalitě použitých materiálů, funkcích a příslušenství. Modely do 50 000 Kč mají spíše nižší výkon a minimum příslušenství, v rozmezí 50–100 000 Kč pořídíte výkonné stroje s dobrým záběrem, nad 100 000 Kč už se jedná o stroje vhodné i do náročných podmínek a pro profesionální použití.
Abyste si práci se zahradním traktorem/riderem užívali naplno, je vhodné zohlednit i různé funkce a příslušenství. Nejvíce oceníte např. posilovač řízení, funkci tempomatu, přívěsný vozík za traktor, provzdušňovač, rozmetadlo, radlici na sníh či zametací kartáče.
Na závěr ještě důležitá rada – než se pustíte do sekání s traktorem/riderem, seznamte se důkladně s jeho funkcemi a způsobem použití. Nezapomínejte také na pravidelný servis. Jen tak budete mít jistotu, že vám bude stroj sloužit dlouhá léta.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…