Levandule je nejen krásná rostlina, ale má i zklidňující účinky díky své příjemné vůni. Pojďte s námi zjistit odpovědi na otázky, na které se lidé nejčastěji ptají. Přinášíme informace o levanduli aneb vše, co by vás mohlo zajímat: od jejích účinků přes pěstování až po sklízení.
Levandule nese jen jedno velké květenství, zatímco lavandin jich na jednom stonku unese klidně pět nebo šest. Lavandin je francouzský vyšlechtěný druh levandule, který najdete třeba i v krásné a okouzlující Provence. Pěstuje se především pro svou vůni, která je narozdíl od levandule lékařské více sladká a intenzivní. Liší se i ve zbarvení. Už z dálky totiž lavandinové pole září svou namodralou barvou. Setkat se však můžete s mnoha druhy levandule, které se mohou lišit barvou květu, ale i výškou a dalšími vlastnostmi, jako je třeba mrazuvzdornost.
Levandule se odpradávna užívá ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit, ale i zlepšit náladu. Bylinka má mj. také antibakteriální účinky a lze ji použít jako dezinfekční prostředek.
Léčivá, jak už její název napovídá, je levandule lékařská (úzkolistá) se pěstuje především díky svým léčebným účinkům ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při nespavosti. Dokáže nejen uklidnit, ale dokonce i skvěle chutná. Hojně využívaná je i levandulová silice, kterou je vhodné aplikovat v přírodním oleji.
Levandule lékařská je vytrvalý stálezelený keřík s charakteristickou vůní. Listy jsou úzké, stříbřitě šedé, plstnaté. Kvete fialově, modře, růžově i bíle a dorůstá do výšky 60 cm. Levandule lékařská pochází z Persie, poté se postupně rozšířila do středomoří.
I když levandule není jedna, druhů je mnohem více, dobrou zprávou je, že každá je jedlá. Jelikož ale mají různé složení silice, mají různé chuťové odstíny. Jak s ní při vaření naložit? Můžeme ji například rozmělnit do bábovkového těsta, dezertů nebo pudinků.
Levandule množíme vegetativně (řízkováním) nebo výsevem. Pokud levandule vyséváme, je potřeba začít brzy na jaře. Předpěstujeme si mladé rostlinky, které ve velikosti cca 10 cm vysadíme přímo na vybrané stanoviště nebo nádoby. Levanduli můžeme sázet také na podzim, měli byste však do zahrady sázet jen starší rostlinky, při kterých budete mít větší jistotu, že jim zima a mráz neublíží.
Pro zasazení keříku levandule vyberte v zahradě mírně vyvýšené místo na slunci. Rýčem vyhloubíte jámu a nalijete do ní trochu vody. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, udělejte jámu větší, na dno dejte vrstvu štěrku jako drenáž a zasypejte kvalitní zeminou.
Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima.
Chceme-li našim rostlinkám dopřát něco navíc, můžeme hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy. Hnojením dusíkatými hnojivy levandulím rozhodně neuškodíme, ale pokud hnojení vynecháme, rostliny si poradí samy.
Klíčem k úspěchu je rovněž slunné stanoviště. Jako nejlepší ochrana proti zimě se u levandule osvědčila netkaná bílá textilie, kterou rostliny v několika vrstvách přikryjeme. Podobně jako o levanduli se postaráme také o dřevnatící bylinky, jako jsou šalvěj či tymián.
Sběr je třeba provést ve chvíli, kdy květy nejsou ještě zcela rozvité. Sbírat lze pouze květy s krátkým stonkem, případně i stonek s lístky. Stonky nikdy neodstřihávejte celé, nesmíte zasáhnout dřevěnou část keříku, rostlina by tím velmi trpěla. Stonky lze odštípnout rukou, lepší je použít ostré zahradnické nůžky
Letní řez levandule se provádí ihned po odkvětu. Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Levandule v tomto období rychle regeneruje a znovu obrůstá, většinou pak ještě jednou i vykvétá, ovšem ve zcela nesrovnatelném, tedy menším množství drobnějších květů.
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…
Tipy na správnou zálivku, vlhkost, světlo a ochranu před škůdci, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.