Venkovní koberec patří jak mezi stylingovou záležitost, tak také mezi tu funkční a praktickou. Venkovní koberec na terasu či balkon zútulní a dodá příjemné teplo, které využijí zejména ti, kteří chodí rádi na boso. Jak ale takový koberec vybrat? V našem článku vám poradíme, na co se při výběru koberce zaměřit a jak si poradit s jeho pokládkou.
Výběr koberce dá někdy pořádně zabrat, co ale teprve výběr venkovního koberce? Jak vybrat venkovní koberec, aby splnil veškeré naše požadavky?
Výběr venkovního koberce závisí především na dobře zvoleném materiálu. Vzhledem k tomu, že je vystaven přírodním vlivům, jeho materiál by měl být odolný.
Mezi další faktory ovlivňující výběr koberce patří jeho velikost. Opět záleží pouze na každém z nás, zda zvolíme koberec kusový či metrážový. Vzory a barvy volíme dle daného prostředí.
Některé koberce instalaci nepotřebují ovšem jsou tady i takové, bez kterých se správné položení neobejde. Jak přilepit venkovní koberec na terasu, aby se nehýbal? Základem je, mít perfektně připravený povrch, na který chcete koberec položit:
Jestliže si chcete být stoprocentně jisti, že se vám koberec neztratí, použijte lepidlo speciálně určené pro lepení venkovních koberců. Ovšem v tomto případě si musíte být stoprocentně jisti, že koberec v nejbližší době měnit nebudete – jeho odlepení od povrchu je složitější.
Jak jsme již zmínili v předchozích bodech, údržba venkovního koberce závisí především na jeho materiálu. Pojďme se ale seznámit s tím, jak se udržuje venkovní koberec.
Pamatujte si, že čerstvou skvrnu od jídla či pití je ideální vyčistit hned pomocí houbičky, mýdla (saponátu na nádobí) a vody.
Zaschlé skvrny jdou o něco hůře vyčistit, v tomto případě použijte speciální přípravky, které jsou na venkovní koberce určené. Pozor si dejte na přípravky obsahující agresivní či bělící látky, které by mohly koberec poničit.
Není ojedinělé, že se u venkovního koberce setkáte s plísní. A není se čemu divit, některé koberce dostávají skutečně zabrat, musí čelit nepříznivému počasí.
Ze všeho nejdříve koberec pořádně vysajte, abyste se zbavili co největšího množství plísně. Připravte si obyčejný roztok bílého octa a vody. Ocet působí jako dezinfekce a plísně dokáže v momentě zničit. Roztokem poté koberec pořádně vydrhněte, nechte působit půl hodiny. Koberec pořádně opláchněte, ideálně pod proudem tekoucí vody. Teď už jen zbývá koberec nechat pořádně vyschnout a můžete si užívat jeho čistý vzhled.
Věříme, že jsme vás článkem navedli, jak koberec vybrat, na co se zaměřit a jak o koberec pečovat. Nechť se vám podaří vybrat takový, se kterým budete maximálně spokojeni.
Zařizujete si venkovní posezení? Vsaďte na ratanový nábytek, poradíme, zda je lepší přírodní nebo umělý ratanový nábytek. A přidáváme i pár dalších tipů, jak si zařídit balkón či terasu.
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…
Tipy na správnou zálivku, vlhkost, světlo a ochranu před škůdci, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.