Veganství je pro běžnou veřejnost především otázkou absence konzumace živočišných produktů. Ve skutečnosti se však jedná o komplexní životní styl. Co to znamená v praxi, pokud se rozhodnete stát se veganem?
Vyznavači veganství v principu odmítají veškeré živočišné produkty. Z hlediska stravování to tak znamená vzdát se všech druhů masa a jatečných produktů, dále také mléka a mléčných výrobků, vajec i medu. Veganský jídelníček však nemusí být významně chudší než u člověka, který maso konzumuje. Především se skládá z luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Dostatečná pestrost i pokrytí důležitých živin je plnohodnotně zajištěno.
Veganství se ale nepromítá pouze do toho, co si pokládáme na talíř. Do takto koncipovaného udržitelnějšího životního stylu patří rovněž veganská kosmetika a oděvy, vybavení domova, odmítání živočišných složek v lécích a další. Proč se lidé stávají vegany:
Více o veganském životním stylu, produktech a receptech objevíte např. na webu dm drogerie, která se dlouhodobě zajímá o udržitelnost a v sortimentu najdete řadu veganských produktů.
V šatníku vegana tak pochopitelně nenajdete ani materiály živočišného původu, jako jsou kůže, vlna, kožešiny, peří nebo hedvábí. Příznivci veganství se vzdávají oblečení i obuvi vyrobeného z výše uvedených materiálů. Dávají si pozor např. i na barviva vyrobená z hmyzu, kterými mohou být látky barvené.
Pravidlem je též používání speciální veganské kosmetiky. To v praxi znamená, že i ze všech těchto produktů jsou vyloučeny složky živočišného původu. Opět přitom můžeme říct, že veganská kosmetika je stejně kvalitní, výživná a pečující jako ta tradiční. Samozřejmostí by mělo být i to, že výrobky tohoto druhu nejsou testovány na zvířatech. V EU došlo k zákazu již v roce 2004, a to nejprve v podobě zákazu testování jednotlivých složek. Od roku 2009 se nesmí testovat ani hotové výrobky. Dostupné statistiky však uvádějí, že v až 80 % zemí je situace odlišná. Podobná praxe se uplatňuje hlavně v Číně. Spotřebitel, který chce nakoupit z tohoto pohledu nezávadné produkty, by se tak primárně měl řídit podle označení. Asi nejčastěji se tak setkáte s logem králíčka mezinárodní organizace Cruelty Free International, která uděluje certifikaci HCS.
Přímo veganskou kosmetiku označují další certifikáty, jako je například Vegan Trademark. Ovšem pozor, veganská kosmetika automaticky nemusí deklarovat, že není testovaná na zvířatech. Je tak potřeba jednoduše sledovat oba typy značení. Organizace PETA pak také uděluje certifikáty Cruelty Free a Cruelty Free Vegan.
Musíme si ale uvědomit, že značka může být veganská a netestující na zvířatech, i když nenese certifikace. Je to dáno tím, že vlastnictví certifikátu může být spojeno s vyššími náklady, což se zejména malým výrobcům nevyplatí. Přesto mohou k výrobě svých přípravků přistupovat eticky. Lze tedy říct, že spotřebitel by se měl snažit o značce zjistit co nejvíce informací.
Mimo to také platí, že obdobně vegansky lze pojmout také ostatní produkty ze segmentu drogerie pro péči o domácnost. S označením vegan tak zakoupíte i přípravky na mytí nádobí, prací prostředky, čisticí prostředky, osvěžovače vzduchu či leštidla na nábytek.
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…
Tipy na správnou zálivku, vlhkost, světlo a ochranu před škůdci, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.