Věděli jste, že objem vzduchu v interiéru by se měl pravidelně obměňovat, a dokonce na to existují hygienické normy? Větrat v létě není žádný problém, to větráme ve dne v noci. Ale jak je to s větráním, když už je sychravo?
Problémy spojené s vydýchaným vzduchem
V létě není problém větrat, ale musíme si uvědomit, že pokud bydlíme na rušné ulici nebo v místě se zvýšenou prašností, tak to problém je. Navíc když je prostor klimatizovaný, tak ztrácíme velké množství energie.
Pobyt v nevětraných místnostech způsobuje únavu, bolesti hlavy a také vleklé chronické zdravotní potíže. Důvodem je vysoká koncentrace CO2, což je vlastně vydýchaný vzduch. Navíc tyto problémy není schopen člověk vnímat a pociťuje až jejich důsledky.
Dalším problémem je nadměrná vlhkost, která má na vině tvorbu plísní. Ty nám způsobují různá respirační onemocnění, alergie či astma.
Správné větrání
Správné větrání je intenzivní větrání. Ideálně, když otevřete okno na jedné straně domu a na druhé třeba dveře, takže dáte vzniknout průvanu. Nicméně, tohle řešení může být příčinou třeba nachladnutí.
Moderní okna nedýchají přirozeným způsobem, protože materiály, ze kterých jsou vyrobená, jsou kvalitní a dobře těsní. Jak tedy na správné větrání, abychom si neubližovali a neničili si své prostřední?
Intenzita větrání
Doporučuje se větrat intenzivně, ale krátce, 4 až 6 minut v intervalu pětkrát za hodinu. Opravdu málokdo je však schopný tento interval dodržet. Navíc se může objevovat kondenzace vodních par na oknech a v okolí oken. Jak se jevu kondenzace vyhnout?
Řízené větrání s rekuperací
Možným řešením je pořídit si větrací jednotku s rekuperací tepla a vlhkosti. Tato jednotka automaticky měří kvalitu ovzduší a vyvětrá, když je to nutné. Existují dva způsoby řešení rekuperačních jednotek:
- Centrální rekuperační jednotka – vyžaduje instalaci rozvodů, což může být nákladnější a náročnější na instalaci, proto se hodí spíše do nově budovaných objektů
- Decentrální rekuperační jednotka – dává se do jedné místnosti, kde si řídí kvalitu větrání a přizpůsobí ji dle vašich požadavků, umisťuje se především v rámci rekonstrukcí či stavebních úprav
Co je rekuperační jednotka
Rekuperační jednotka funguje následovně: když je vzduch v místnosti vydýchaný, plný CO2, rekuperační jednotka jej vysaje a vpustí čerstvý vzduch, který je předehřátý.
Mnoho lidí si zaměňuje rekuperační jednotku s klimatizací. Ta ale funguje na jiném principu. Klimatizace pracuje pouze s vnitřním vzduchem, to znamená, že jej pouze ochlazuje nebo otepluje. Rekuperační jednotka pracuje s čerstvým vzduchem, a tudíž vytvoří lepší klima.
Kam se rekuperační jednotka umisťuje?
Jednotka potřebuje mít přístup k čerstvém vzduchu, tudíž je potřeba k ní dovézt nějaké potrubí z vnější obálky budovy. Centrální jednotka se povětšinou umisťuje do technických místností, naopak decentrální jednotka se dá umístit přímo do dané místnosti. Na trhu navíc existují decentrální jednotky, které jsou schopné plnohodnotně nahradit radiátor. Takzvané rekuperace 2v1.
Kdyby se vám technologie rekuperace zalíbila, ale obáváte se, že na ni nebudete mít peníze, nemusíte zoufat. Pokud jednotka splňuje určité energetické nároky dané legislativou, je možné na ni získat dotace.
Co by vás mohlo ještě zajímat? Přečtěte si, jak na zateplení objektu nebo si udělejte konečně jasno v kotlích na tuhá paliva.