Onemocnění COVID-19 výrazně zasáhlo do našich životů. Nejen nouzový stav a obávané lockdowny se zavíráním obchodů, ale především nošení respirátorů a roušek. Poradíme vám, co přesně nosit a jak se zorientovat v množství respirátorů, které jsou na trhu.
Zpočátku byly v kurzu bavlněné roušky, které si doma lidé vyráběli sami z různých látek a materiálů. Převažovala bavlna, len a různé vzory. Později však bylo vydáno nařízení, že je nutné po celé Evropské unii nosit povolené typy respirátorů.
Respirátor je vyroben z pevné tkaniny, která propouští minimum virů a bakterií. Jeho vlákna jsou na sebe namačkána pevněji než bavlna, přes kterou virus SARS-CoV-2 často projde.
Povoleny jsou respirátory s označením FFP2 a FFP3. Ty mají typický vystouplý tvar a jsou opatřeny gumičkami na uši. Zachycují 94–99 % částic z ovzduší.
Respirátor s výdechovým ventilem slouží k tomu, aby nositel nebyl nakažen z vnějšku. Proto by jej neměly nosit osoby, které mají onemocnění COVID-19. Vydechnutím vzduchu z úst a nosu do prostředí, ve kterém se nacházejí, by mohly nakazit ostatní osoby, obzvláště v uzavřeném prostoru.
Roušky slouží k tomu, aby do prostoru neunikaly kapénky spolu s virem. Vzhledem k tomu, že nemocní mívají také kašel, není rouška zas až tak od věci. Po kýchnutí do vzduchu a také dýcháním nakaženého se kapénky rozptylují do ovzduší a mohou nakazit další osoby, které je vdechnou i s virem. Povolené jsou nanoroušky. Ty jsou vyrobeny z nanomateriálů, který nepropouští viry.
Při výběru respirátoru berte ohled na to, že jej budete muset nosit třeba celý den v práci. Mel by vám dobře sedět a netlačit vás, abyste neměli nevzhledné a později možná i zanícené otlaky na obličeji.
Před použitím respirátoru je potřeba vytvarovat kovou svorku, která slouží k uchycení na nos, tak, aby dobře seděla přímo na ten váš. Popruhy kolem uší je třeba utáhnout, tak aby respirátor pevně seděl a nepropouštěl vzduch. V případě, že by vzduch unikal otvory, které nepřiléhají k obličeji, mohli byste se nakazit.
V současné době je povinné nosit ochranu úst, nejlépe v podobě respirátoru nebo nanoroušky v uzavřených prostorech. Musíte mít respirátor v obchodě, na úřadě nebo kdekoliv, kde vstupujete do veřejných prostor. Důležitý je také v MHD nebo na hromadných akcích, kde je v těsné blízkosti u sebe mnoho lidí.
Pravidla pro nošení respirátorů se stále mění v závislosti na situaci a počtu nemocných v nemocnicích, proto jej mějte vždy u sebe a pravidelně měňte, abyste měli čistý a funkční.
Respirátor můžete používat několikrát po sobě, avšak měl by být vyčištěn dezinfekčními prostředky, nejlépe na bázi alkoholu. Ve vodě jej určitě nemáčejte.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…