Průmysl 4.0, jinak řečeno čtvrtá průmyslová revoluce. Neustálý tlak na výrobní podnik nutí k inovacím na technologickém poli. Firmy se snaží snížit své výrobní náklady, zmetkovost a zefektivnit výrobní procesy.
Co je průmysl 4. generace?
Chytrá výroba, internet věcí, ať už použijeme kterýkoliv výraz, význam je stejný. Jedná se o propojení už existujících výrobních metod s inteligentními funkcemi. To vše za účelem sníženi zmetkovitosti, zvýšení efektivity, snížení nákladů. Jedná se o takzvaný koncept inteligentních továren.
Je přechod na inteligentní továrny nutný?
Vzhledem k tomu že Česká republika je závislá na průmyslu a je významným exportérem, tak se dá říct, že ano. Je přeci velmi důležité, aby se investovalo do toho, co živí spoustu obyvatel naší země a takzvaně nám neujel vlak.
Co si představit pod pojmem chytrá výroba?
Díky IoT (internetu věcí) spolu budou veškeré senzory, kamery, vysílače, stroje či čtečky kódů komunikovat a do jisté míry řídit výrobu samy. Automatizace výrobních procesů a samoučící se algoritmy pro eliminaci chybovosti systémů. Dá se pod tímto vším představit například plně automatizovaná výroba, sklad, který nevyžaduje lidskou obsluhu. V dnešní době se začínají objevovat první vizionáři, kteří zavádějí tyto změny i v našich krajinách. Software řídící výrobu může sice znít jako sci-fi, ale dokáže ušetřit značné prostředky.
Firma, která se na našem trhu zabývá digitalizací výroby, takzvaným industry 4.0 je například společnost Bystronic. Nabízí software určený k chytré výrobě. Jedná se například o programy Plant Manager, Robot Manager nebo BySoft CAM.