Rajčata patří mezi nejoblíbenější rostliny, na jejichž plodech si lze pochutnat a přitom je můžete poměrně snadno pěstovat i doma. Právě na domácí pěstování rajčat se podíváme v tomto článku, zaměříme se především na to, v jakých podmínkách je nejlepší rajčata pěstovat a jak se o ně starat. Odměnou za správnou péči vám budou rajčata se skvělou chutí, které v obchodě prostě nedostanete.

Pozor na nízké teploty a správnou vláhu

Rajčata příliš dobře nesnáší chlad, ale ani tropické podmínky pro ně nejsou to pravé. Ideální teplota se liší dle aktuální fáze vývoje rostliny. Pokud rajčata zatím pouze rostou a nekvetou, ani neplodí, stačí jim po celý den (ve dne i v noci) teplota 15–18 °C. Nižší teplota by vedla k horšímu zakořeňování a přispívala k rozvoji bakteriálních a plísňových chorob.

Důležité je také udržovat vlhkost vzduchu, která by se vždy měla pohybovat mezi 70–85 %. Zaměřte se také na vlhkost substrátu – nedostatek vláhy zpomaluje vývoj rostliny a způsobuje usychání pupenů, nadměrné zalévání zase přispívá k hnilobě. Substrát má být mírně vlhký, rozhodně ale nesmí být zcela promočený.

Co se týče samotného substrátu, dobrou volbou jsou kokosové substráty. Tyto substráty poskytují rostlinám vysokou vzdušnost a jsou dobře nasákavé. To zaručí ideální podmínky pro jemné kořeny rajčat, kterým tak nic nebude bránit v efektivním růstu. Množství substrátu v květináči by mělo dosahovat výšky minimálně 15 centimetrů.

rajcata-pestovani-doma

Nezapomeňte na světlo

Rajčata potřebují dostatek světla, což při pěstování v interiéru často představuje problém. Řešením je LED grow osvětlení, které nevydává téměř žádné teplo. Lze ho tak umístit velmi blízko k vrcholkům rostlin a přitom se nemusíte bát popálení listů. Také je možné světla natáhnout mezi řádky a osvětlovat přímo zrající plody pro rychlé dozrávání. Ve fázi růstu rostlin se doporučuje využívat spíše modrobílé světlo, během kvetení a dozrávání je lepší červenožluté.

Kvetení a dozrávání

Když rajčata začnou kvést, vyžadují zvýšení teploty a její změnu pro den a noc. Ve dne se vhodná teplota pohybuje v rozmezí 22–28 °C, v noci pak mezi 17 °C a 21 °C. Přes den je nutné zajistit světlo s vysokou intenzitou, jinak se výrazně zpomalí vývoj a dozrávání plodů. Nedostatek světla lze poznat z vytahování a blednutí stonků.

Protože jde o pěstování v interiéru, jakmile rajčata rozkvetou, musíte se postarat o jejich opylení. Například pomocí vatové tyčinky udělejte práci, o kterou se venku stará hmyz. Tyčinkou stačí jen lehce přejet uvnitř květu. Opylování provádějte průběžně podle toho, kdy se budou otevírat další květy.

rajcata-doma-jak-na-to

Hnojením k velkému úspěchu

Ještě nám zbývá zmínit poslední důležitou věc, kterou je hnojení. Když rostliny dosáhnou výšky asi 7 cemtimetrů, je pro dosažení bohaté úrody dobré sáhnout po nějakém hnojivu. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva v tekuté formě. Sice se musí častěji dávkovat, ale jejich použití je snadné a účinné a zajistí, aby rajčata měla plnou chuť. Chybu pak neuděláte ani s používáním CO2 tablet, které zefektivní růst rajčat.

Už jste četli?  Ratanový nábytek: přírodní nebo radši umělý?