Vánoce jsou tradičně spojeny nejen s rodinnou pohodou, ale i množstvím dárků pod stromečkem, jakož i nadměrnými zásobami potravin v kuchyni. Není tedy ničím překvapivým, že právě v posledních dnech roku produkujeme mnohem více odpadu, než je tomu standardně. Navíc se mnohdy objevují i méně běžné obaly, ve kterých jsou zabaleny vánoční dárky – kromě vánočního balicího papíru se jedná o nejrůznější druhy plastů, krabic, tubusů či dalších obalových materiálů, u kterých často ztrácíme přehled o tom, kam je vlastně můžeme po vybalení dárků či snězení potravin, které běžně napříč rokem nekonzumujeme, vyhodit. Skvělým vodítkem pro správné třídění odpadů jsou recyklační značky na obalech.
Jakmile si koupíme nový kousek do našeho šatníku, než ho dáme do pračky, běžně se podíváme na štítek, zda a na kolik ho můžeme prát, případně zda je možné jej žehlit. A totéž bychom měli kontrolovat i u obalů, které chceme vytřídit. Na obalech bývají tzv. recyklační značky, které nám jasně a stručně radí, jak s daným obalem naložit a kam jej vyhodit, abychom umožnili jeho recyklaci. Významů mají ale ještě více. Pojďme se proto na recyklační symboly podívat trochu obšírněji.
Co to tedy vůbec recyklační symboly na obalech jsou? Jedná se o symboly/značky (často označované také jako recyklační značky), které najdeme uvedeny na jednotlivých výrobcích či obalech. Jejich základ tvoří trojúhelník složený ze tří šipek, jež symbolizují cykličnost. Tyto recyklační symboly se na obalu nacházejí nejen proto, aby spotřebitelům usnadnily třídění odpadů, ale zároveň také pomáhají eliminovat případné možné komplikace, ke kterým by mohlo dojít, kdybychom odpad vhodili do nesprávné sběrné nádoby.
Recyklační symboly bychom měli sledovat u všech produktů, u kterých si nejsme jisti jejich likvidací – a často i u těch, kde jsme sice přesvědčeni o správnosti recyklace, avšak složení obalu nás může v konečné fázi překvapit. Výhodou recyklačních symbolů na obale je pak to, že jsou používány univerzálně, tedy každý výrobce je používá stejně. Povinnost identifikačního značení obalů totiž stanovuje zákon, a výrobce obalu je tak nemůže používat dle svého uvážení.
Tato nařízení navíc platí nejen v rámci jednotlivých států, ale i v rámci celé EU – u nás lze zmínit zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. a zákon o obalech č. 477/2001 Sb. Označováním obalů se zabývá také technická norma ČSN 77 0052-2, která se vztahuje na obaly vyrobené z kovů, plastů a kombinovaných materiálů.
Kromě samotné trojúhelníkové grafické značky je pak recyklační symbol často doplněn o textové a/nebo číselné označení materiálu – PAP značí papír, GL sklo, ALU hliníkový obal, C kombinované odpady (např. nápojové kartony) a PET plasty.
Pokud se tedy naučíme recyklačnímu značení správně rozumět, neuděláme chybu při třídění a dáme obalům šanci na „nový život“ díky recyklaci. Ušetříme tak cenné suroviny i přírodu kolem nás. Zaměřovat bychom se na ně měli nejen nyní v období Vánoc, kdy je nárůst množství odpadů extrémní, ale celoročně – je to to nejmenší, co můžeme pro sebe i životní prostředí udělat.
Objevte výhody granitových dřezů pro vaši kuchyni. Odolnost, snadná údržba a elegantní design – investujte…
Sezóna rýmy a kašle je čas, kdy více chráníme svou imunitu. Příjem vitamínů je klíčový,…
Tabulkový životopis je přehledný a strukturovaný, efektivně prezentuje vaše profesní zkušenosti, vzdělání a dovednosti. Jak…
Zjistěte, jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zubů, jak je rozpoznat a co dělat pro jejich…
Jak poznat, kdy už nejsou dobré k jídlu? V tomto článku se podíváme na vše,…
Zjistěte, jak správně načepovat pivo, co je hladinka, šnyt, mlíko nebo čochtan. Naučte se tajemství…