Zdroj: Wikipedia Commons, Creative Commons
Lichořeřišnice bývá také nazývána přírodním antibiotikem. Tato rostlina se totiž může chlubit četnými zajímavými účinky. Kdo a proč by ji rozhodně měl užívat? A jak si tento přírodní lék vypěstujete sami na vlastní zahradě?
Lichořeřišnice větší se též nazývá řeřicha, zahradníci ji znají jako kapucínku. Jednoletá bylina má popínavou lodyhu a charakteristické květy červenooranžové barvy, které z ní dělají vyhledávanou okrasnou rostlinu.
Ač pochází z jihu Ameriky, zdomácněla i u nás. A to nejen díky vzhledu, ale i pro svůj příznivý vliv na lidské zdraví. Léčivé účinky se připisují listům, květům i semenům. Na co je dobrá lichořeřišnice? Tato bylinka slouží hlavně jakožto přírodní antibiotikum.
Ulevuje zejména při zánětech močových cest. Blahodárný vliv má ale i na cesty dýchací. Užívat je lichořešnici možno nejen vnitřně, ale také vnějškově. Jde o prostředek vhodný proti padání vlasů a na posílení jejich růstu. Takto se používá i při zánětu zvukovodu.
Nálev je také vhodný pro natírání ran, podílí se na lepším a rychlejším hojení. Mast pomáhá i proti kožním plísním. Kvetoucí nať můžeme využít také k tomu, abychom si vyrobili napářku, která prospívá zanícené pleti.
Pokud se s ní nebudeme chtít léčit, můžeme ji použít také v kuchyni. Mladé listy a výhonky mohou posloužit jako zajímavá náhrada listové zeleniny. Hodí se do salátů. Poupata a nezralé plody lze naložit podobně jako kapary.
Ne vždy je však lichořeřišnici vhodné užívat. Každá bylinka obsahuje léčivé látky, které nemusejí být vzhledem k vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu vhodné. O těchto rizicích byste tak měli vědět vždy, než se k jakékoli rostlinné „léčbě“ uchýlíte.
Konkrétně lichořeřišnice se nedoporučuje hlavně těhotným a kojícím ženám a dětem do 10 let věku. Poradit se svým ošetřujícím lékařem by se před započetím užívání této byliny měli rovněž pacienti s ledvinovým a žaludečním onemocněním.
Jinak ale výraznější omezení v užívání neexistují. Žádné závažné nežádoucí účinky zaznamenány nebyly. Někteří pacienti udávají žaludeční obtíže mírného charakteru. Jedná se zejména o nechutenství, nevolnost nebo bolesti břicha. Ty jsou způsobeny citlivostí na obsažené silice.
Ač ji v 17. století objevili španělští dobyvatelé až v Peru, této pozoruhodné rostlince se daří i v našich zeměpisných šířkách. Pěstovat ji lze nejen na zahradě, dobře se jí daří rovněž v květináči.
Lichořeřišnice nesnáší mrazíky. Ven bychom ji tak měli začít sázet nejdřív v polovině května. Vysadit semena je vhodné do sponu asi 40 × 15 cm na záhon, do truhlíků či jiných vhodných nádob.
Výhodou je, že jsou tyto rostlinky na pěstování poměrně nenáročné. Vyhovuje jí slunné a teplé stanoviště, případně i polostín. Potřebuje především propustnou půdu nepřehnojenou dusíkem. Dále vyžaduje i vydatnou zálivku.
Jinak jí však zvláštní péči věnovat rozhodně nemusíte. Rozhodně se na vás nebude „zlobit“, když ji tak trochu ponecháte svému osudu. Zdárně růst bude lichořeřišnice i tak.
Když se vám zadaří a vaše zahrada úspěšně rozkvete četnými květy lichořeřišnice, můžete se samozřejmě jen tak těšit její krásou, nebo si vyrobit vlastní léčivé preparáty. Jak zpracovat lichořeřišnici?
Jak se používá lichořeřišnice? Optimální je podávání přibližně 2× až 3× denně, neboť její efekt odeznívá poměrně rychle, už přibližně po 16 hodinách. Podáváme přibližně 20 kapek. Lichořeřišnici můžete podávat i společně s antibiotiky, posiluje totiž jejich účinek.
Tato bylinka je proslulá nejen tím, že vám umí ulevit, ale i díky tomu, že její účinky nastupují poměrně rychle. Za jak dlouho zabere lichořeřišnice? Uvádí se, že už cca 2 hodiny po podání můžete zaznamenat úlevu.
Neznamená to však samozřejmě, že je problém vyřešen a můžete okamžitě s léčbou přestat. Jak dlouho užívat lichořeřišnici? Obecně bychom měli v celé ozdravné kúře pokračovat vždy nejméně týden po vymizení příznaků.
Případy předávkování nejsou známy, přesto však v případě, že si koupíte doplněk stravy s lichořeřišnicí dodržujte doporučenou denní dávku stanovenou jeho výrobcem.
Zajímáte se o různé tinktury? Pak by vás mohl zajímat i článek obsahující návod na tinkturu z rýmovníku. A přečtěte si i další zajímavosti o pěstování rostlin.
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…
Tipy na správnou zálivku, vlhkost, světlo a ochranu před škůdci, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.