LED žárovky a svítidla tu s námi už nějakou dobu jsou, ale vývoj této technologie se rozhodně nezastavil, a díky tomu vidíme její použití ve stále větším množství osvětlení. Využití najdou jak v našich domácnostech, tak v restauracích, kancelářích, výrobních halách, ale třeba i jako skvělé osvětlení tenisového kurtu nebo kulečníku. Jaké jsou jeho výhody?
LED technologie je použitelná v opravdu široké škále svítidel od průmyslového osvětlení, reflektorů, veřejného osvětlení, lineárního osvětlení přes LED panely až po zápustná svítidla nebo stropní či lištová svítidla, která jsou vhodná nejen do kanceláří a domácností.
Při výběru LED světla můžete sáhnout od teplé bílé přes neutrální bílou až po studenou bílou. Studenější odstíny jsou vhodné především do průmyslových podniků či nemocnic. V domácnosti bude vhodná neutrální denní bílá a pro chvíle odpočinku a večery s knížkou zase teplá bílá, která navíc interiéru dodá příjemnou útulnost.
Stává se však, že při výběru LED žárovek narazíte v e-shopech nebo kamenných prodejnách na pojmy jako denní bílá, čistá bílá, přirozená bílá nebo studená bílá. To může být matoucí či zavádějící. Proto se vždy dívejte na barevnou teplotu v kelvinech – tak máte jistotu, že např. studená bílá je stejná barva u dvou různých výrobců.
Veškerou práci s osvětlením vám můžete také usnadnit řízení LED osvětlení. Svítidla lze ovládat i bez potřeby drátového připojení. To lze využít nejen v domácnosti, ale i v prodejnách, kancelářích nebo velkých výrobních halách. V některých místnostech se pak jako velmi praktické řešení bude jevit používání senzorů.
LED osvětlení je vhodné i na podporu růstu rostlin, jejich množení či zvyšování objemu plodů. Hodí se jak do skleníků, tak pro pěstování v podmínkách interiéru. Ideálním typem osvětlení pro tyto účely jsou lištová a závěsná LED svítidla, ale své místo tu najdou i LED panely.
Do malých lampiček bude stačit 200 lumen, do menšího pokoje můžeme umístit 400-800 lumen a do hlavního světla v obývacím pokoji můžeme dát až 900-1500 lumen. Existuje zjednodušené pravidlo deseti: potřebujeme-li 40W žárovku, vynásobíme deseti a dostaneme přibližný světelný tok žárovky, kterou hledáme.
Běžné LED svítidlo zvládne 10–15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.
Nejdůležitější při výběru LED žárovky je údaj o světelném toku – počtu lumenů. Čím více lumenů, tím více světla LED žárovka dává. Tento údaj je velmi důležitý a proto je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku Lumen (lm).
LED žárovky jsou sice silně mrazuodolné, ale podléhají vysoký teplotám, při kterých se ničí LED čip, který poté ztrácí na životnosti a svítivosti. Pro ideální chlazení žárovky by mělo být tělo vyrobeno z hliníku. U levnějších, a méně kvalitních variant najdeme těla keramická a plastová.
LED světla neobsahují žádné nebezpečné materiály jako tradiční osvětlení. Kromě toho nevyzařují UV ani IR paprsky zodpovědné za globální oteplování. LED diody tedy nejsou škodlivé pro životní prostředí.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…