Rohy v kuchyni představují často velkou výzvu – tyto problematické prostory jsou obtížně dostupné, a navíc zabírají spoustu místa. Nechat je však zaslepené by byla velká škoda – při vhodně zvoleném řešení rohu kuchyňské linky totiž získáte perfektní úložný prostor, nebo praktické místo k posezení. Pojďme se proto podívat, jak přeměnit roh v praktický kuchyňský prostor a vytěžit z něj maximum.
Pokud svou kuchyňskou linku teprve plánujete a máte třeba i specifické dispozice místnosti, je vhodné pořídit si kuchyni na míru doplněnou spotřebiči tak, abyste využili každý centimetr místa a zabránili vzniku slepých rohů. Kuchyňskou linku tak můžete umístit jen k jedné stěně, případně k protilehlým stěnám.
Jestliže však již linku máte, nebo plánujete rohovou kuchyni, je třeba důkladně promyslet, co do vzniklého rohu umístit, abyste vytvořili elegantní a zároveň maximálně praktický a funkční prostor, do kterého nebudete ukládat jen nepotřebné harampádí, ale využijete jej naplno.
V rámci volné plochy na lince se toto místo zpravidla využívá na umístění středně velkých kuchyňských spotřebičů (kávovaru, fritézy, rychlovarné konvice, či domácí pekárny apod.), které se častěji používají a není, kam jinam je dát. Hodně prostoru, který se mnohdy efektivně neřeší, ale zbývá nad linkou i pod linkou.
V závislosti na dispozici půdorysu místnosti můžete pro danou kuchyni vybírat ze tří typů rohů dle toho, který je pro ni tvarově a rozměrově nejvhodnější.
Jak již vyplynulo z řádků výše, roh kuchyňské linky lze vyřešit opravdu rozmanitými způsoby. Pojďme si je proto představit detailněji:
Tím nejjednodušším, avšak zároveň nejvíce nepraktickým řešením je zaslepení rohu kuchyňské linky. To se používá zejména u velkých kuchyní, které poskytují dostatek úložného prostoru – zaslepením totiž vznikne prázdný a nevyužitelný prostor. Máte-li kuchyňskou linku ve tvaru písmene L, můžete zaslepit jeden roh, druhý se většinou využívá. U malých kuchyní není zaslepení doporučováno, jelikož tak přijdete o cenný úložný prostor (většinou minimálně o velikosti 60 × 60 cm).
Dalším možným řešením je umístění dřezu v rohu linky. V takovém případě je však třeba důkladně promyslet celou koncepci uspořádání kuchyňské linky, aby na sebe navzájem dobře navazovaly jednotlivé zóny (tzv. kuchyňský trojúhelník zahrnující varnou zónu, zónu mytí a odkládací zónu) – je proto třeba zajistit, aby z obou stran dřezu byl k dispozici dostatek pracovního prostoru.
Mějte ale na paměti, že rohový dřez v kuchyni není zrovna tím nejpraktičtějším řešením, proto si předem důkladně rozmyslete, zda vám bude toto uspořádání vyhovovat.
Rohový prostor kuchyňské linky lze využít také pro umístění sporáku či elektrické trouby – vždy ale důkladně zvažte, zda vám bude daný prostor při vaření vyhovovat. Stále oblíbenějším řešením je využít takto vzniklý prostor pro umístění chladničky na víno, pokud patříte k milovníkům tohoto nápoje. Současně právě vestavné trouby je nyní více v módě umisťovat výše (spodní okraj trouby na úrovni pracovní desky), aby nebylo třeba se k nim sklánět.
Otevřené police v rohu kuchyňské linky prostor ozvláštní, poskytnou místo na designové kousky, jako jsou nejrůznější vázy, mísy či dekorace, a zároveň se jedná o levné řešení. Praktické je zvolit tyto police výsuvné, díky kterým získáte snadný přístup k umístěným věcem, jež máte uloženy vzadu – tvar polic však musí být v tomto případě přizpůsoben funkčnosti systému, nikoliv samotnému úložnému místu.
Namísto otevřených polic můžete zvolit uzavřené skříňky s policemi. Vybrat lze provedení s dvířky s velkým úhlem otevření, která umožňují to, že je skříňka přístupná celá, nebo v provedení „za roh“, kdy je za dvířky přístupná polovina korpusu a druhá je ukryta za rohem. Standardně se do takovéto skříňky ukládají větší a ne moc často používané věci – k předmětům uloženým vzadu je totiž horší přístup.
Praktickým řešením je skříňka s otočnými policemi, která vychází z rohové skříňky, je však vybavena otočnými policemi, které usnadňují přístup k uloženým věcem. Tyto police mají pevné dno, takže na ně můžete uložit i drobnější věci, počítat však musíte s omezením ukládání ve středu, kde je nosná tyč nesoucí police.
Velmi oblíbené – a samozřejmě také praktické – jsou rohové skříňky kuchyně osazené drátěnými programy. Zvolit lze z nejrůznějších variant, kdy nejčastěji se používají otočné koše ve tvaru půlkruhu nebo tří čtvrtin kruhu, případně výsuvné koše. Je však třeba pamatovat na to, že jsou tyto systémy standardně určeny na větší kusy nádobí či větší předměty – malé by mohly propadávat.
Chcete-li svou kuchyni opravdu ozvláštnit, můžete roh v kuchyni vyřešit tak, že v něm vytvoříte stylové posezení. Rozhodně ale není nutné volit jen klasický stůl a židle – vybrat můžete také moderní malou rohovou sedačku s úložným prostorem či jiné varianty, které vás osloví. I když je tento způsob využití rohu v kuchyni vhodný spíše pro větší kuchyně, může posloužit i v garsonce či menších kuchyních, kde nahradí jídelní kout či funguje jako barový pult.
U rohové kuchyně je kromě samotného provedení třeba také vybrat správné obložení za kuchyňskou linku, jakož i zvolit odpovídající osvětlení. Právě světlo hraje u rohů zásadní roli, jelikož tyto prostory bývají temnější.
Využít můžete nejrůznější systémy osvětlení, jako jsou bodová světla, jež strategicky rozmístíte tak, aby nejen vytvořila příjemnou atmosféru, ale také zvýraznila případné designové prvky, či závěsná svítidla, která mohou být nejen praktickým zdrojem světla, ale také stylovým doplňkem interiéru. Velmi oblíbeným řešením jsou LED pásky, jež lze instalovat pod horní skříňky nebo do vnitřku rohových skříněk, a zajistit tak rovnoměrné a efektivní osvětlení pracovní plochy.
Jak je patrné z předchozích řádků, roh kuchyňské linky může při vhodně zvoleném řešení představovat funkční a stylový prostor, který poskytne dostatek úložného prostoru a vytvoří příjemné pracovní prostředí. Vždy si však před výběrem řešení rohové skříňky dobře promyslete, zda bude dané provedení vyhovovat vašim potřebám a stylu vaší kuchyně. Pokud chcete místo využít naplno, nechte si navrhnout celou kuchyni na míru dispozicím místnosti. Tyto návrhy jsou často připravovány zejména pro menší kuchyně, které trpí nedostatkem prostoru pro práci, ale i pro skladování kuchyňského náčiní. Návrh umožňuje efektivně využít každý centimetr a vytvořit optimální úložné i pracovní plochy.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…