Lepicí pásky patří k nenahraditelným pomůckám doma, v kanceláři i ve firmách. Lepit s nimi můžeme řadu materiálů. Jak ale zajistit, aby páska nedržela ochotně na všem včetně vašich rukou, ale skutečně jen tam, kde potřebujete? Jak si vybrat tu nejlepší?
Jaké druhy pásek existují?
Pásky jsou „s námi“ už od 40. let 20. století. Od té doby se staly neodmyslitelnou součástí mnoha oborů a jejich funkce je nenahraditelná.
O kvalitě rozhoduje zejména to, jestli je páska vhodná pro lepení na konkrétní povrch. Jasno je potřeba si udělat hlavně o druhu výrobku. Dbát musíte i na to, že zvolený produkt musí být vhodný do příslušných podmínek, některá lepidla například přestávají lepit při nízkých teplotách.
Pásky se od sebe liší jednak materiálem a jednak právě i typem používaného lepidla. Klasické izolepy proto nejsou jedinou možností. Dostupné jsou i PVC nebo textilní pásky.
K nejznámějším druhům patří následující.
Pásky z polypropylenu
Většinou se setkáte s páskami z polypropylenu, se kterými se lepí klasické papírové krabice. Oblíbené jsou hlavně pro svou cenovou dostupnost a jsou použitelné i v průmyslovém balení zboží, uzavřete s nimi i objemnější krabici s hmotností až 25 kg.
Lepit s nimi lze také krabice plastové a další lehčí zboží. Vázací pásky jsou vhodné pro ruční i strojní páskování kartonů nebo palet se zbožím. Polypropylenové pásky se prodávají v celé řadě barevných variet.
Pásky z PVC
Již vzpomenuté PVC pásky vyrobené z polyvinylchloridu jsou pevnější a odolnější než polypropylen, a to nejen vůči protržení, ale i vůči působení vlhkosti. Proto se s nimi balí krabice těžší, zvládnou hmotnost až 35 kg.
Lepicí pásky z PVC však nabídnou vysoce univerzální využití. Hodí se i pro lepení dalších těžších předmětů, jako jsou třeba koberce. Použít je můžete k vyznačování konkrétních zón na podlaze. Tenké provedení se hodí také k označování kabelů.
Krepové pásky
Krepová lepicí páska najde svoje uplatnění především v autolakovně a lešticích centrech. Vyznačuje se vysokou teplotní odolností. Dokáže velmi účinně chránit lak vozu před mechanickým poškozením. Stejně tak nabízí odolnost proti vodě.
Maskovací pásky z krepového papíru jsou vhodné i pro malíře a lakýrníky. Krepové pásky maskovací se používají k vyznačení nebo ochranně části ploch při malovaní, fixaci ochranné fólie, zakrýt s nimi taktéž můžete lišty a rámy oken.
Papírové pásky
Dalším druhem, se kterým se lze velmi často setkat, jsou papírové lepicí pásky. I ty jsou vhodné pro klasické lepení krabic. Jejich nejdůležitější výhodou je ekologičnost. Snadno se recyklují, recyklovat je můžete rovnou s papírovým kartonem, u kterého jste je využili.
Existují také čistě dekorativní papírové pásky. Ty se hodí hlavně pro soukromé využití doma. Jsou opatřeny potiskem, který mají v oblibě hlavně vyznavači nejrůznějšího kreativního tvoření.
Specifickým druhem jsou i navlhčovací pásky. Jsou vyrobeny z odolného kraftu a obsahují lepidlo na bázi přírodního škrobu. Jejich výhodou je tedy primárně maximální ekologická šetrnost ve srovnání s ostatními druhy, ale současně vysoká pevnost.
Lepí se s nimi za mokra, používají se pro lepení kartonů. Páska by se tak měla zvlhčit nejlépe vodou, nicméně mnozí uživatelé ji aplikují jednoduše olíznutím, což samozřejmě není ze zdravotního hlediska nikterak závadné, škrobové lepidlo je neškodné.
Pásky s potiskem
Potisknout je možné kromě papíru také lepicí pásky z PVC nebo polypropylenu. Takové pásky nejen spolehlivě lepí, ale mají ještě jednu zásadní přednost.
Svoje pevné místo má potisk lepicích pásek v komerční sféře, kde se ale samozřejmě nevyužívá s estetickými záměry, které převažují u papírové podoby, nýbrž jako forma odlišení od konkurence. Nese tak i například logo firmy, což dále slouží pro reklamní účely. Páskou je možné zprostředkovat i libovolné sdělení zákazníkovi (přání, upozornění, varování).