Cena elektřiny stále stoupá a je nejvyšší čas začít šetřit a zbytečně neplýtvat. Pokud si myslíte, že už děláte vše pro to, abyste nemrhali energiemi ani penězi, přečtěte si našich sedm tipů, jak v domácnosti uspořit ještě o něco víc.

1.     Hlídejte energetické štítky spotřebičů

Starší spotřebiče už nefungují tak jak před lety, a navíc díky stálému zpřísňování norem zůstávají čím dál více pozadu. Podle nejnovějších norem z roku 2021 ve stupnici již nenajdete modely typu A+++, ale jednoduchou řadu bez znamének od A po G, přičemž pozice A a B zatím zůstávají prázdné a dávají prostor pro zlepšení.

2.     Sledujte nízký tarif

Většina poskytovatelů energií nabízí na svých webových stránkách přehled časů vysokého a nízkého tarifu (dříve noční proud). Levnější tarif bývá většinou pár hodin během dne nebo o víkendu a vy si díky časovému rozvrhu můžete spotřebu domácnosti snadno přizpůsobit.

3.     Vyměňte žárovky

Klasické žárovky jsou dnes již zastaralým přežitkem, který „žere“ zbytečně moc energie. Vyměňte je například za zářivky, díky kterým ušetříte nejen energii ale i peníze, jelikož jejich životnost několikanásobně překoná tu u klasických žárovek.

4.     Používejte pokličky

Poklička je nejlepší kamarád hrnce a to nejen tak nadarmo. Při používání pokličky provaříte třikrát méně energie nebo plynu než při vaření bez ní. Důležitá je její velikost a tvar, který přesně na hrnec sedí. Stejně tak jako velikost hořáku nebo plotýnky pod hrncem.

5.     Vypojujte zbytečnosti ze zásuvek

Ať už si často nabíjíte telefon nebo počítač, nezapomínejte ze zásuvek nabíječky vytahovat. Ty totiž spotřebovávají energii, i když jste všechno z nabíječky odpojili. Navíc ještě zabráníte nechtěnému požáru, který může z důvodu probíjejícího kabelu nastat.

Už jste četli?  Co jsou průmyslové armatury a k čemu slouží

6.      Vsaďte na ECO režimy

Vždy, když se chystáte prát nebo pustit myčku na nádobí, vzpomeňte si na režim ECO. Ten sice může prát déle, než ten klasický, ale zároveň spotřebuje méně energie a hlavně vody, kterou je také zapotřebí šetřit.

7.     Dejte si sprchu

Pokud máte velkou vanu a rádi si dopřáváte relaxační koupele, zkuste je omezit a nedávat si je příliš často. Při koupeli totiž dokážete spotřebovat až třikrát více vody než u běžné sprchy. Takže nejen, že plýtváte vodou, ale navíc váš boiler spotřebovává mnohem více energie. A to už stojí za úvahu, že?