Ručníky používáme každý den, a tak není divu, že je pro nás důležité, aby byly měkké a příjemné na dotek. Abyste takových vlastností ručníků dosáhli, je klíčové jejich praní. Jak správně vyprat ručníky?
Jak na tvrdé ručníky a ručníky, které vůbec nesají? Příčin těchto problémů může být hned několik, a to:
Jak můžete číst, hlavní příčina tvrdých ručníků vězí převážně ve způsobu jejich praní. Pojďme nyná zjistit, jak správně vyprat ručníky.
Ručníky perte alespoň na teplotu 40 °C, doporučená je však teplota 60 °C, která spolehlivě zničí bakterie. Pokud víte, že máte tvrdou vodu, nasypte do pračky k ručníkům také půl hrníčku jedlé sody, která má schopnost vodu změkčit.
Pračku nepřeplňujte, aby měly ručníky v pračce prostor a důkladně se vypraly. S aviváží to nepřehánějte, protože obaluje vlákna ručníků a ty pak mohou být tvrdší a snižuje se jejich savost.
S nově zakoupenými ručníky je potřeba mít trpělivost. Pro to, aby byly krásně měkké, potřebují většinou více pracích cyklů.
Existuje hned několik způsobů, jak na tvrdé ručníky. Pomoct vám může ocet, čpavek nebo jedlá soda.
Jedlá soda při praní působí jako změkčovadlo tvrdé vody, díky čemuž se zvyšuje působení pracích prostředků na ručníky. Jedlá soda ale také umí odstranit zašlé skvrny na ručnících a obnovit jejich zašlou barvu. Má bělící účinky, a proto bychom ji měli používat spíše na bílé prádlo. Také dezinfikuje a neutralizuje zápach. Kromě ručníkům pomůže praní v jedlé sodě také vaší pračce, protože předchází vzniku vodního kamene.
Pro změkčení ručníků si na pomoc můžete vzít také čpavek. Do pračky spolu s malým množstvím pracího prášku přidejte také 240 ml čpavku, který vaše ručníky změkčí, pomůže z nich odstranit nečistoty, a také má bělící schopnost.
Pro pomůcku, která změkčí vaše tvrdé ručníky však nemusíte chodit daleko. Vystačíte si s obyčejným octem. Ten do pračky můžete přidat místo aviváže. Ocet změkčí vlákna ručníků, působí antibakteriálně, čistí a odstraňuje zápach.
Jak ještě změkčit tvrdé ručníky? Někdy může pomoct, že vynecháte sušení v sušičce a necháte je uschnout buď doma na věšáku, nebo ještě lépe na sluníčku a čerstvém vzduchu. Sušení v sušičce může způsobit, že jsou vlákna ručníku tvrdší. Zvlášť, když ručníky po vyprání pořádně nevytřepete a neumožníte, aby se jejich vlákna vrátila do původního stavu.
U bílých ručníků vás nemusí trápit pouze jejich tvrdost, nýbrž i jejich zašlost. Jak jim opět vrátit bělost, ale zároveň zachovat jejich měkkost a savost? Pomůže jejich vyvaření? Jak vyvařit ručníky? Jednoduše. Buď zvolíte program na vaší pračce, pokud to umožňuje, nebo to zkusíte hezky postaru ve větším hrnci. Vodu v hrnci přiveďte k varu. Přidejte do ní prací prášek a hrníček jedlé sody. Potom do vody dejte i bílé zašlé ručníky a vařte je alespoň 40 minut. Občas ručníky promíchejte. Po vychladnutí ručníky z vody vyjměte a vyperte je na běžný program.
Při všech snahách o měkké a hezky savé ručníky je však potřeba myslet na úplně první krok a jím je správný výběr materiálu. Měkké ručníky jsou obvykle vyrobené ze 100% bavlny, která je nejžádanější. Používá se však i kombinace bavlny a bambusového vlákna nebo směs modalu a hedvábí.
A když jsme u praní: Víte, jak vyprat zimní bundu v pračce?
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…