Kompost představuje velice kvalitní přírodní hnojivo, které má kromě svého praktického využití ještě další přednosti. Můžete si ho obstarat zdarma, a ještě navíc ekologicky využijete řadu věcí z kuchyňského a zahradního odpadu. Pro získání kvalitního kompostu stačí znalosti, jak správně kompostovat.
Skvělým rozhodnutím, které je užitečné pro zahradu, přírodu i domácí rozpočet, je pořízení kompostéru.
TIP: Chcete-li mít kompostér přímo doma, na balkóně či terase, podívejte se na výběr domácích kompostérů tady.
Při umístění kompostéru je třeba najít kompromis mezi třemi požadavky:
Je naprosto nutné vybrat vhodné místo, protože chyba v úsudku se může projevit v podobě zdlouhavého a nedokonalého kompostování nebo složitým přístupem, který bude odrazovat uživatele od odkládání bioodpadu na to správné místo.
Vybrat si, kam umístit kompostér není složité. Místo by nemělo být vybráno tam, kde se celý den opírá slunce, nebo je stále stín. Kompostér nejlépe funguje, pokud je v závětří a v polostínu. Výhodou je dosah zahradní hadice, protože v dlouhém suchém a horkém období je dobré kompostovanou hmotu občas zalévat. Pokud je vybraná otevřená konstrukce a část povrchu osazená dýněmi a podobnými sezonními rostlinami, také je třeba počítat s občasným zalitím.
Pro uskladnění posekané trávy, podzimního listí a dalších větších objemů, je nutné mít ke kompostéru dobrý přístup se sekačkou, malotraktorem nebo zahradním kolečkem. Nejsou tedy vhodné keře a stromy v okolí kompostéru a dlouhé větve ze vzrostlých stromů.
Kompostér je především praktická věc a pokud jde o ten plastový, nebude tou největší okrasou zahrady. Je tedy vhodnější, aby to nebyla první věc, která upoutá pozornost při vstupu do zahrady. Lépe je volit prostor dál od domu nebo od vstupu do zahrady, od oken domu a zahradního posezení. Pokud je v plánu umístit kompostér k plotu souseda, je lepší volit variantu, kdy bude alespoň dva metry od společné hranice pozemku nebo předem umístění se sousedem probrat.
Existuje několik osvědčených postupů, jak založit kompost v kompostéru. Pokud jde o umístění v zahradě, bez ohledu na materiál a provedení, musí být jeho dno v kontaktu s půdou, aby do něj měli přístup půdní živočichové, bakterie, hmyz a další půdní organismy. Pokud jde o plastový model, je třeba zkontrolovat, zda jsou větrací otvory otevřené. Pro lepší provzdušnění se doporučuje na dno položit pár větviček a potom už vkládat pestrý bioodpad. Pokud se jedná o dřevěný kompostér domácí výroby určený pro velkou zahradu, vyplatí se dva oddělené sektory. V jednom se vždy kompost vyrábí a ve druhém zraje.
Abychom zjistili, jak správně kompostovat, je třeba vědět, jak funguje kompostér. Zjednodušeně popsáno, jde o přeměnu organické hmoty (bioodpad) na humus pomocí drobných mikroorganismů, které potřebují k životu kyslík. Proto by bioodpad měl být kyprý a osvědčuje se 1 až 2x ročně obsah provzdušnit vidlemi. Kompostéry, bez ohledu na to, zda jsou koupené nebo doma vyrobené, potřebují otvory pro přístup vzduchu. Uvnitř probíhá stejný proces přeměny rostlinných zbytků jako v půdě, ale v tomto kontrolovaném prostředí lze vytvořit lepší podmínky pro rozvoj mikroorganismů a dosáhnout tak jejich větší koncentrace. K tomu je nutné znát pár základních pravidel, jak správně kompostovat v kompostéru:
Pro výrobu kvalitního humusu není vhodné ukládat ke kompostování úplně všechno. Je nutné vědět, co dávat do kompostéru a co tam nepatří.
Vermikompostér se lidově označuje jako žížalí kompostér a funguje stejně jako ten klasický. Rozkládá biologický odpad pomocí vzduchu, vlhka a tepla na přírodní hnojivo bohaté na živiny, které slouží k obohacení půdy. Vermikompostéry mají navíc do procesu zapojené dešťovky. Ty žijí uvnitř kompostované hmoty a živí se drobnými kousky bioodpadu, které prochází jejich trávícím traktem a urychlují tak celý proces přeměny v humus.
Tento kompostér je vhodný jako domácí kompostér na balkon. Jde o malou konstrukci, která se může skládat z více podlaží. Pro žížaly se vytvoří vhodný základ z vlhkého sena, slámy nebo kartonu a potom se přidávají zbytky z kuchyně, které se pomocí žížal rychle kompostují na humus, využitelný pro pokojové a balkonové květiny.
Na balkoně se mohou umístit i klasické kompostéry malých rozměrů, ale měly by mít dno. Mikroorganismy se do jejich obsahu přidávají ve formě granulátu a kompost je třeba častěji promíchat a ukládat do něj pouze rychle rozložitelné suroviny. Vhodné je prokládat vrstvy trochou zeminy.
Práce na zahradě není rozhodně málo. Zjistěte, jak prořezávat stromy nebo se inspirujte, jaké jsou vhodné keře na živý plot.
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…
Tipy na správnou zálivku, vlhkost, světlo a ochranu před škůdci, aby vaše rostliny zůstaly zdravé.