Zdraví a krása

Jak si správně čistit zuby aneb kartáček nestačí

Křik, pláč, vztek a jahodová zubní pasta – že vám to něco připomíná? Ano, bavíme se o čištění zubů. Ačkoliv nás to učili už v raném věku, spousta z nás si dodneška není jistá, zda to dělá správně. Pokud si stále myslíte, že stačí pouze pravidlo tří minut v podobě ranního a večerního rituálu, případně se spoléháte na drahý elektrický kartáček, jste na správné adrese. Pojďme se na chvíli vrátit do dětství a zopakovat si, jak si správně čistit zuby a mít je jako perličky.

Prevence je základ

Nejspíš vás to nepotěší, ale bez pravidelných návštěv zubní ordinace to nepůjde. Chrup je velmi důležitou součástí lidského těla, díky které jsme schopni přijímat potravu, a proto si zaslouží důkladnou péči. Své vám o tom jistě poví i každý zubař, u kterého byste měli podstoupit preventivní prohlídku alespoň jednou do roka. A jelikož většina zdravotních pojišťoven hradí i dvě ročně, proč toho nevyužít? Vaše zuby vám budou vděčné.

V posledních několika letech se čím dál tím častěji setkáváme s pojmem dentální hygiena, pod kterým si mnoho z nás představuje spíše určitou kosmetickou proceduru. Pravda je taková, že se nejedná pouze o masivně rozšířený trend, ale souhrn velmi přínosných pečujících úkonů o zdraví našich zubů a dásní.

Věděli jste, že stomatolog vám zde dokáže odstranit veškeré zbytky zubního kamene a pigmentace? Jeho úkolem je ale především naučit klienta správným návykům domácího čištění zubů na denní bázi, bez kterého jsou veškeré zásady profesionálů zbytečné.

Jak si správně čistit zuby

Ráno pro krásu, večer pro zdraví. Když si zapamatujete, proč to děláte, máte napůl vyhráno. Péče o zuby by tak měla být součástí naší rutiny na začátku i na konci dne. Ačkoliv se udává, že ideální je čistit si zuby po každém jídle, v běžném životě to obvykle není možné a postačí tedy držet se tohoto základního pravidla.

Je obecně známým faktem, že odborníci nám doporučují věnovat čištění chrupu pokaždé nejméně 2,5 minuty. Dále však nespecifikují dilema, které společnost dlouhodobě rozděluje na dva tábory – čistit před snídaní, nebo po snídani? Prozatím pro tuto otázku neexistuje jednotná odpověď. Důležité je však myslet na časový odstup od jídla kvůli kyselosti a nevynechání tohoto rituálu.

Zubní kartáček

Jak vybrat zubní kartáček? Při výběru toho správného nástroje – zubního kartáčku – byste měli věnovat pozornost několika parametrům. Pamatujte na to, že čím měkčí a šetrnější vlákna, tím více času mu bude trvat zuby vyčistit. Ani příliš tvrdý nebude dobrou volbou nejen pro vaše dásně, i zde proto platí „zlatá střední cesta“.

A co velikost? S malou hlavičkou se nejen lépe manipuluje, ale dopomůže správně pečovat i o ta nejhůře dostupná místa, jako jsou například zadní strany jednotlivých zubů.

Mějte však stále na paměti, že ani ten nejkvalitnější kartáček vám zářivý úsměv a zdraví chrup rozhodně nezaručí. To by všichni zubaři byli rázem bez práce a svět plný dokonalých zubů, ne?

Správná technika

Přes prudké pohyby, tlačení hrubými štětinami, pošimrání stoliček, jen aby se neřeklo, vyplivnutí pasty a vypláchnutí úst opravdu cesta nevede. Přitom stačí naučit se několik jednoduchých pravidel, obětovat minutu času navíc a výsledek může být diametrálně odlišný.

  1. Vymáčkněte malé množství zubní pasty a přiložte kartáček k zubu pod úhlem 45 stupňů tak, aby štětinky pronikaly do mezer mezi zuby, kde se odehrává ta největší neplecha. Ujistěte se, že kartáček držíte jako tužku – to vám dopomůže nevyvíjet na chrup příliš velký tlak, který napáchá více škody než užitku.
  2. Jemný vibrační pohyb je základem chodu elektrických zubních kartáčků a platí to i pro manuální čištění. Zpočátku postačí malé krouživé pohyby, kterými stíráme zubní plak bez porušení skloviny a časem můžeme začít zkoušet vibrace. Takto vyčistíme přední i zadní plochy všech zubů a kousací plochy jednoduchým pohybem „sem-tam“. Ale i zde platí, že není na co spěchat. Každému zubu bychom se měli věnovat zvlášť a zopakovat zde tento magický pohyb nejméně pětkrát.

Pokud vám to nedá, a jdete si vyčistit zuby teď hned, určitě tím nic nezkazíte. A pokud to berete skutečně vážně, zkuste i jednosvazkový kartáček na zadní zuby nebo mezizubní nit. Hned máte o důvod víc k úsměvu od ucha k uchu!

Lucie

Recent Posts

Jak jsem uspořádala žabkové narozeninové oslavy pro svou dceru díky produktům z Temu

Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…

2 hodiny ago

Jak pečovat o suchou pleť: Komplexní průvodce přírodní kosmetikou pro zdravější pokožku

Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…

3 dny ago

Vánoční skřítek s červenou čepicí aneb tradice norského nisse

Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…

2 týdny ago

Rakytník od A do Z aneb vše, co by vás mohlo zajímat

Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…

3 týdny ago

7 tipů na jedlé keře, které snadno vypěstujete na své zahrádce

Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…

3 týdny ago

11 tipů na tinktury z bylin, plodů jedlých keřů a kořenů

Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…

4 týdny ago