Ani pečlivý úklid nemusí vždy přinést dokonalé výsledky, a to kvůli vodnímu kameni, který se usazuje na vodovodních bateriích, v rychlovarné konvici, myčce a dalších kuchyňských spotřebičích. Nejenže kazí vzhled čisté kuchyně, ale vytváří také ideální prostředí pro bakterie a zkracuje životnost spotřebičů. Podívejme se proto blíže na to, proč vodní kámen vzniká a jak se ho účinně zbavit.

Vodní kámen vnímáme zejména ve formě usazenin na površích. Avšak kromě domácnosti škodí i našemu zdraví – vysušuje pokožku i vlasy, přispívá k tvorbě akné a různých kožních vyrážek. Tvrdá voda, kterou pijeme, nebo vodní kámen uvolňovaný z rychlovarné konvice pak nepřidá na chuti nápojům a není vhodný ani pro náš organismus.

Co je vodní kámen a proč vzniká

Na vině vodního kamene je tvrdá voda. Vodní kámen totiž vzniká rozpouštěním vápenatých a hořečnatých solí ve vodě – a obecně platí, že čím tvrdší voda, tím více se ho usazuje. Hořčík a vápník se dostávají do vody při průtoku skalními strukturami, rozpouštějí se ve vodě a po jejím odpaření zůstávají na povrchu ve formě bělavých či šedých usazenin – tedy vodního kamene (barva se může lišit v závislosti na obsahu dalších minerálů ve vodě).

Usazený vodní kámen pak může být nejen důvodem fleků na površích, ale může také ucpávat sprchovou hadici, zanechávat tvrdé prádlo po vyprání, snižovat účinnost pracího či mycího prostředku, ucpávat trubky či bojler (i jeho údržbě je třeba věnovat pozornost) a usazovat se v nejrůznějších spotřebičích. Pokud není vodní kámen zavčasu odstraněn, začnou zpočátku malé zažloutlé mapy přerůstat v hrubší, až tmavě hnědé usazeniny, a narušovat povrchy i správnou funkčnost spotřebičů, jakož i zásadně snižovat jejich životnost.

Tvrdost vody zjistíte i sami doma

Jak vyplývá z předchozích řádků, aby vodní kámen nedělal neplechu a usazovalo se ho co nejméně, je třeba docílit toho, aby voda nebyla tvrdá. Jak ale vůbec zjistit, jakou vodu doma máme?

Tvrdost vody se udává od velmi měkké po velmi tvrdou a vyjadřuje se jako suma vápníku a hořčíku v jednotce milimol na litr (mmol/l). Setkat se můžeme i s vyjádřením tvrdosti vody v německých stupních, přičemž jeden německý stupeň odpovídá 10 mg CaO/litr nebo 7,2 mg MgO/litr. Jeden mmol/l pak odpovídá 5,61 německého stupně. Hodnoty vypovídající o tvrdosti vody jsou uvedeny v následující tabulce:

 velmi tvrdátvrdástředně tvrdáměkkávelmi měkká
mmol/l>3,762,51–3,751,26–2,50,7–1,25<0,7
německý stupeň>21,0114,01–217,01–143,9–7<3,9

Chcete-li změřit tvrdost vody, můžete odebrat její vzorek a donést jej na rozbor na některé z odborných pracovišť, kde tyto rozbory provádějí. Nebo můžete použít testovací proužky, které lze zakoupit na internetu či v hobby marketech – měřicí proužek na chvíli ponoříte do vody a následně porovnáte barvu, která se na něm objeví, s barevnou škálou uvedenou na obalu.

Přibližnou tvrdost vody můžete zjistit také pomocí testu s láhví a vodou. Do skleněné či plastové láhve napusťte zhruba do třetiny objemu vodu, přidejte několik kapek tekutého mýdla bez parfemace a důkladně protřepte. Láhev položte na stůl a nechte několik sekund ustálit. U měkké vody zůstane na dně v láhvi čistá voda a nahoře bude mýdlová pěna, u tvrdé vody bude ve spodní části láhve voda neprůhledná a nebude se objevovat žádná pěna v horní části.

Rozdíly v tvrdosti vody ale poznáte i na vlastní kůži – tvrdá voda vysušuje kůži, měkká voda naopak nechává po koupeli hydratovanou pokožku a hebké vlasy.

Co na vodní kámen v kuchyni

Kuchyně je vedle koupelny jednou z nejnáchylnějších místností pro vznik vodního kamene. Ten se zde může objevovat na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou – tedy na vodovodní baterii, kohoutku, kuchyňských spotřebičích, jako je myčka nádobí či rychlovarná konvice, nebo na dlaždičkách za kuchyňskou linkou.

jak se zbavit vodního kamene v kucni - varná konvice

Otázkou tedy zůstává, jak odstranit vodní kámen opravdu efektivně. Použít můžete speciální chemické přípravky na vodní kámen, které zakoupíte v drogeriích či dalších obchodech (většinou bývají k dostání různé typy určené na jednotlivé spotřebiče), nebo můžete vyrazit do boje s vodním kamenem v kuchyni pomocí přírodních prostředků.

Už jste četli?  Jak vyčistit rošt trouby i bez použití chemických přípravků

Právě přírodní prostředky pro odstranění vodního kamene jsou nejen účinné a vysoce univerzální, ale také ekologické a levné, proto by měly být volbou číslo jedna. Řeč je konkrétně o kyselině citronové, octu a jedlé sodě. Všechny tyto suroviny můžete smíchat dohromady a vytvořit čisticí kašičku, vysoce účinné jsou ale i jednotlivě.

Jak odstranit vodní kámen ze skla a nerezu

Tyto dva materiály jsou náchylné k poškrábání, proto vyžadují šetrnou péči. Vodní kámen na skle a nerezu proto nejlépe odstraníte pomocí kyseliny citronové. Stačí rozpustit přibližně tři čajové lžičky kyseliny citronové ve 250 ml vody a pomocí hadříku nebo houbičky povrchy otřete. V případě velkých usazenin postup několikrát opakujte (nikdy však povrch příliš silně nedrhněte, mohlo by dojít k jeho poškození).

Jak odstranit vodní kámen z plastu

Plast je stejně jako sklo a nerez citlivým materiálem. K jeho ošetření a zbavení se vodního kamene byste proto měli používat speciální přípravky na plast, případně zvolte kyselinu citronovou (stejný postup jako u skla výše). Ocet je příliš agresivní a mohl by plastové povrchy poškodit.

Jak odstranit vodní kámen z baterie

Nerezové vodovodní baterie jsou bezesporu místem, které přitahuje vodní kámen jako magnet.  Nechcete-li používat chemické preparáty, vsaďte opět na kyselinu citronovou jako u postupů výše.

Jak odstranit vodní kámen z kachliček

Vlivem vlhkosti při vaření se může vodní kámen usazovat i na kachličkách za kuchyňskou linkou. Na ty můžete použít jak jedlou sodu, tak ocet i kyselinu citronovou, a to samostatně, nebo jako směs. Stačí nanést připravenou kašičku (příp. zředěný přípravek s vodou) na hadřík či houbičku a důkladně kachličky otřít. Nezapomeňte je poté otřít do sucha.

vodní kámen v kuchyni - jak se jej zbavit

Jak odstranit vodní kámen z konvice

Vysoce účinným pomocníkem pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice je ocet. Smíchejte jej v poměru 1:1 s vodou, nalijte do konvice, nechte přibližně půl hodiny působit, poté konvici zapněte a nechte směs přejít varem. Vadí-li vám aroma octu, můžete naplnit konvici jen vodou a přidat do ní polévkovou lžíci kyseliny citronové a nechat vodu převařit. V obou případech můžete postup zopakovat, pokud jsou usazeniny vodního kamene rozsáhlé. Nezapomeňte pak konvici důkladně několikrát propláchnout čistou vodou.

Při silných nánosech vodního kamene v konvici můžete použít profesionální odvápňovač určený pro rychlovarné konvice a kávovary.

Jak odstranit vodní kámen z myčky nádobí

I když moderní myčky nabízí celou řadu sebečistících funkcí, s vodním kamenem si zatím zcela poradit nedokážou. Ten se usazuje nejen na stěnách samotné myčky a na topných tělesech, která tak postupně ztrácejí svůj výkon, ale i uvnitř potrubí, což společně s mastnotou z nádobí dokáže udělat pořádnou neplechu. Proto byste měli u tohoto spotřebiče provádět odvápnění pravidelně – nejen, že prodloužíte životnost myčky, ale snížíte tak i spotřebu energie a vody a zvýšíte účinnost používaných mycích prostředků.

Alespoň jednou měsíčně byste proto měli myčku nádobí zbavit usazenin vodního kamene. Do prázdné myčky nebo do dávkovače na tabletu nasypte kyselinu citronovou a spusťte nejdelší program. Použít můžete i nejrůznější čisticí tablety či přípravky, které použijte v souladu s návodem.

Abyste svou myčku chránili co nejvíce, je vhodné při každém mytí používat sůl do myčky, která změkčuje vodu (nejedná se o klasickou kuchyňskou sůl, ale o speciální sůl do myčky!), případně používejte tablety do myčky „all-in-one“, které tuto sůl obsahují.

Nejlepší je prevence aneb Jak předcházet vzniku vodního kamene

Stejně jako u všeho je i u vodního kamene nejlepší předcházet jeho vzniku. Pojďme se proto na závěr podívat, jak na to. Důležité je snažit se udržet všechny povrchy náchylné ke vzniku vodního kamene co nejvíce v suchu – místa, kde voda zasychá (zejm. baterie, nerezové dřezy atd.), utírejte do sucha. Alespoň jednou měsíčně preventivně odvápněte spotřebiče náchylné k tvorbě vodního kamene – a to nejen ty v kuchyni, obdobný je i postup, jak vyčistit pračku od nečistot a vodního kamene, či další spotřebiče.

Vsadit můžete také na změkčovače vody – tedy speciální filtry, jež se montují na přívodní potrubí vodovodního řadu, nebo rovnou ke spotřebiči. I když se v tomto případě jedná o nákladnou investici, z dlouhodobého hlediska se vám vyplatí, jelikož prodlouží životnost vašich spotřebičů.