Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších květin, ale také jedny z těch náročnějších na péči. Pokud už máte orchidej doma, nebo si ji chystáte pořídit, poradíme vám, jak se o ni starat, aby kvetla a byla zdravá. Jak pečovat o orchidej po odkvětu? Jak zastřihnout orchidej po odkvětu a jak o ně pečovat v zimě? Tyto a další otázky zodpovíme v článku.
Koupili jste si kvetoucí orchidej? Pak vás v prvé řadě bude zajímat, jak ji zalévat. Orchideje nepotřebují mnoho vody. Zalévejte ji tak, aby se substrát mezi zaléváními úplně nevysušil. Jak často ji zalévat? Obvykle jednou týdně stačí. Při zavlažování orchideje dbáme na to, aby bylo ke kořenům přivedeno co nejméně vody. Voda by se k nim neměla dostat, aby kořeny nezačaly hnít.
Pozor na místo, kde orchidej roste. Kvetoucí orchideje by neměly být vystaveny přímému slunci. Je lepší, když jsou v polostínu. Pokud je umístíte do místnosti, kde je suchý vzduch, je vhodné orchidej přes noc rosit. Rovněž ji můžete postavit do misky s vodou, ale dbáme na to, aby kořeny nebyly ve vodě, má totiž ráda vzdušnou vlhkost.
Zajímá vás, jak zastřihnout orchidej po odkvětu? Jakmile orchidej odkvete, odřízneme květy nožem nebo ustřihneme nůžkami tak, aby zbyl jen stonek. Stonek by měl být asi jeden a půl až dva centimetry nad očkem, které vytvoří novou rostlinu.
Pokud ji chcete pěstovat doma, je důležité vědět, jak se starat o orchidej v zimě. Protože orchideje rostou i ve stínu nebo polostínu, nemusíte se bát, že by jim vadila nižší teplota v místnosti. Zalévat stačí jednou týdně, hnojit v zimě nemusíte.
Orchideje kvetou jen jednou za rok, a to v období od dubna do června. Když chcete, aby orchidej kvetla, je důležité ji zalévat pravidelně, ale ne příliš. Orchidej by měla být zalévána jednou týdně vodou o teplotě mírně nad 20 stupňů. Pokud máte chlorovanou vodu, nechte ji odstát. V době kvetení byste ji měli hnojit jednou za 14 dní.
Vidíte, že se orchideji moc nedaří? Pak je nejvyšší čas ji přesadit. Přesazování orchideje by se mělo provádět jednou za dva až tři roky, v závislosti na tom, jak rychle roste. Při přesazování dbejte, abyste nepoškodili kořeny.
Přečtěte si i další tipy, jak pečovat o pokojové rostliny.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…