Mezi ekologická pevná paliva řadíme pelety z dřevní hmoty. Tyto válečky jsou určené pro spalování v automatických kotlích. Ale odkud se berou? Přečtěte si v následujících řádcích o procesu jejich vzniku.
Pelety na topení jsou válečky o průměru 6 mm a délce až 40 mm slisované z jemných fragmentů dřeva. Představují typický příklad recyklace odpadů s následným využitím pro zajištění tepla ve vašem domově. Mají vysokou výhřevnost a nízkou popelnatost. Nejčastěji jsou tvořené smrkovými pilinami, občas se vyskytují modřínové nebo borovicové peletky.
Zrod pelety začíná pokácením jehličnanu. Ten se zbaví větví a dopraví do pilařského závodu. Pak přijde na řadu zpracování na truhlářský materiál, jako jsou prkna a trámy. Při tomto procesu vzniká odpadní materiál v podobně hoblin, pilin a štěpky, který je zdrojem pro další zpracování. Tato surovina tvoří až 30 % původní hmoty kmene. Když smýšlíte ekologicky, jsou tyto drobné válečky dokonalé pro vytápění vašeho domova.
Aby se předešlo degradaci suroviny, musí se dřevní hmota zpracovat co nejdříve. Před samotnou výrobou se materiál velikostně třídí, protože velké kusy musí pryč. Čerstvé piliny jsou plné vody, proto se suší na vlhkost okolo 10 %, jinak by mohly začít kvasit. Poslouží k tomu horkovzdušná rotační bubnová sušárna. Následuje rozdrcení na fragmenty podobné velikosti a přesívání. Ty uvidíte, když se na dřevěné peletky podíváte zblízka. Jsou to drobné kousíčky dřeva v různých odstínech béžové.
Před samotným lisováním se předem připravená surovina zlehka navlhčí, což ulehčí průchod úzkými lisovacími kanálky. Drcené dřevo putuje do kruhové matrice s kanálky o průměru 6 mm. Pro přirovnání tato část lisu vypadá jako mlýnek na maso. V kanálcích se vznikající pelety zahřívají a spojí se pomocí teplem a tlakem zkapalněného ligninu. Následuje rychlé ochlazení pro udržení tvaru. Poté se pelety už jen zabalí do pytlů, které si kupujete.
I pro něco tak drobného, jako jsou pelety, existují normy. Certifikát s charakteristickým logem ENplus A1 vám zaručí nejlepší kvalitu, vysokou výhřevnost a účinnost spalování. Ceny pelet certifikát nezvyšuje, ale hlídá optimální kvalitu pevného paliva. Testy ověřují, že jsou peletky bez lepidel či jiných aditiv a slouží tak jako ochrana automatického kotle před vysokým obsahem popela a tvorbou strusky. Myslete na naši planetu a vždy kupujte certifikované dřevěné pelety.
Ptáte se, kde ty nejkvalitnější dřevěné peletky nakoupíte? V nabídce e-shopu Optimtop.cz naleznete širokou nabídku pevných paliv a vyberete si to nejlepší pro vás. Prodej probíhá po paletách, kde jsou uložené pytle s peletami o váze 15 kg, což vám usnadní manipulaci. Rozvoz po České republice je zdarma již od jedné palety. Pokud se potřebujete před samotným nákupem poradit, na infolince na vás čekají ochotní odborníci.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…