Bydlení a zahrada

Jak pěstovat okurky hadovky ve skleníku?

Vypěstovat si kvalitní a chutné okurky hadovky ve skleníku není zase až takový problém. Důležité je, abyste si zvolili správnou odrůdu. Její výběr rozhodně nepodceňujte, a to stejně tak jako dodržování jistých pravidel při pěstování okurek. Nárokům vaší rostliny vždy musíte vycházet vstříc, protože jedině tak se vám odmění bohatou a chutnou úrodou, a to již po měsíci od výsadby. Poradíme vám, jak správně pěstovat okurky hadovky ve skleníku.

Jak začít okurky pěstovat?

Pokud se rozhodnete pěstovat ve svém skleníku okurky hadovky, je vhodné je začít sázet do velmi kvalitní a vyhnojené půdy. Sazenice poté budete zapracovávat hluboko pod zem. Před samotnou výsadbou do půdy použijte velmi kvalitní minerální hnojiva, která jsou dostupná v zahradnictvích. Využít rovněž můžete speciálního hnojiva, které se prodává již ve formě rašelinového substrátu. Hnojit přírodními preparáty je samozřejmě také možné, ovšem vždy je třeba sledovat životní cyklus okurek, aby vaše úroda neutrpěla.

Pozor na nedostatek živin

Nedostatek živin může rostlinu oslabit. Okurky mají jejich velmi vysokou spotřebu, jelikož poměrně rychle rostou, a tudíž potřebují mít z čeho čerpat. Při nedostatku živin začnou být plody značně deformované a rostliny budou celkově náchylnější k různým chorobám. Ve své podstatě ovšem není pěstování okurek hadovek ve skleníku nikterak složité.

Optimální teplota půdy a kvalitní opora okurek je velmi důležitá

Neméně důležitá je pro okurky také optimální teplota půdy. Pro výsadbu sazenic by půda měla mít minimálně 15 °C. Zálivková voda, kterou budete sazenice zalívat, by neměla být nižší, než je samotná teplota půdy.

V případě, kdy budete hadovky pěstovat ve svém skleníku na zahradě každý rok, je důležité, pokud měníte půdu, abyste ji měnili skutečně až do hloubky, a to až do míst kam zasahuje samotný kořenový systém okurek. To pro vás znamená, že vyměníte zhruba dvacet centimetrů zeminy. Poté pro vás pěstování okurek salátovek ve skleníku bude zábavou a ze svých okurek budete mít nesmírnou radost, jelikož budou opravdu chutné.

Rovněž nesmíte zapomenout na vytvoření kvalitní opory okurek, aby mohly okurky krásně šplhat do výšky. Řešením pro vás mohou být sítě, které se přímo pro pěstování okurek volně prodávají, anebo také opěrné spirály. Rostlinu do nich poté jednoduše zavedete a bude mít vše, co ke svému růstu potřebuje. Vždy je dobré myslet při výběru správné opory na to, že obsypané rostliny okurek budou něco vážit, a tudíž by se nemělo stát, že vám po opěrné tyči či síti okurky budou sjíždět. 

Jak pěstovat okurky hadovky ve skleníku a kde se okurkám daří nejvíce?

Skleník pro okurky představuje uzavřený prostor, který jim zajistí omezený výkyv teplot, dostatečně vlhkou půdu, přiměřený přísun vzduchu a také neméně důležitých živin.

  • Výsadbu ve skleníku ovšem vždy provádějte takzvaně vzdušněji. Je vhodné sázet zhruba dvě sazenice na jeden metr čtvereční.
  • V případě parných letních dní je třeba ve skleníku pravidelně větrat. Okurky hadovky se tak budou mít ve vašem skleníku jako v bavlnce. V květnu, kdy bývají rána ještě poměrně chladná, nevětrejte svůj skleník dveřmi, jelikož by mohly rostliny nastydnout. Ani již starší okurky nemají příliš v lásce studený přízemní vzduch. Pokud jim nevyhovíte, začnou jim žloutnout listy a celá rostlina bude ochablá.
  • Teplota ve skleníku by se tak měla pohybovat v rozmezí od 22 do 24 °C.
  • Když začne teplota stoupat, budou i vaše okurky žíznivější, a tak je třeba zvyšovat zálivku. V případě, kdy teploty ve skleníku začnou klesat k 10 °C je nutné naopak zálivku omezit na nutné minimum.

Jak na zaštipování okurek hadovek?

Nevíte, jak zaštipovat okurky hadovky ve skleníku? Poradíme vám. Zaštipujte takzvané zálistky, tedy boční výhony, které naleznete za prvním listem rostliny.

Rostlinám, které jsou navedené na motouz a jsou upevněné v horním vedení, tedy na drátu či jiné konstrukci, musíme v momentě, kdy dorostou 60 až 70 cm odstranit řezem veškeré její listy a také plody do výšky 40 až 45 cm. Ponecháme tak pouze 1,5 až 2 cm řapíku, a to z každého takto odstraněného listu. Jedná se o prevenci proti zaschnutí.

Jaké okurkám hrozí choroby ve skleníku?

Okurkám se ve skleníku nemusí vyhnout ani různé druhy chorob, které tyto plodiny postihují. Nejčastěji se zahrádkáři setkávají s takzvanou okurkovou plísní, která se velmi snadnou může šířit celým skleníkem. Okurkám se nevyhýbají ani škůdci. Může je napadnout hlízenka obecná, která zapříčiňuje vadnutí okurek, které se až do té chvíle jevily jako zdravé. A samozřejmě se setkáte také s naší známou mšicí, molicí i třásněnkou, která si rovněž ráda pochutnává na okurkách ve skleníku, a to stejně tak, jako nepříjemná sviluška, která naši úrodu umí také velmi pěkně potrápit.

Udělali si mravenci z vašeho skleníku příbytek? Nezoufejte, co s tím vám poradíme v článku o hubení mravenců ve skleníku.

Daniela

Recent Posts

Jak pečovat o suchou pleť: Komplexní průvodce přírodní kosmetikou pro zdravější pokožku

Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…

9 hodin ago

Vánoční skřítek s červenou čepicí aneb tradice norského nisse

Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…

2 týdny ago

Rakytník od A do Z aneb vše, co by vás mohlo zajímat

Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…

3 týdny ago

7 tipů na jedlé keře, které snadno vypěstujete na své zahrádce

Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…

3 týdny ago

11 tipů na tinktury z bylin, plodů jedlých keřů a kořenů

Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…

4 týdny ago

Proč jsou zakázková řešení v metalurgii klíčová?

V prostředí průmyslové výroby roste poptávka po zakázkových řešeních v metalurgii. Proč jsou taková řešení…

1 měsíc ago