Krádeže kryptoměn jsou významným nebezpečím pro každého držitele digitální měny. Jen za loňský rok podle dostupných statistik vzrostla hodnota ukradených kryptoměn o více než 400 %. Hackeři se nevyhýbají ani České republice. Jak se efektivně bránit?
Krádeže kryptoměn se množí, hackeři se objevili i v Česku
Poslední případ masivní krádeže kryptoměn se objevil na podzim loňského roku. V Česku se tehdy objevil škodlivý program, který se šířil jako spam. Na uživatele cílil prostřednictvím jména známé přepravní společnosti DHL a mexického zpracovatele kovů General de Perfiles.
Nebyl to ani zdaleka první podobný případ. Jen na počátku roku 2019 v důsledku kryptoměnových podvodů přišli majitelé digitálních měn o jmění v hodnotě 4,26 miliardy dolarů.
Krádeže kryptoměn se rozmáhají skutečně masivně. Přijít o svoje prostředky přitom uživatelé mohou velmi jednoduše. Stačí jedno neopatrné kliknutí na reklamu, která se může objevit ve vyhledávání, ale i kdekoli na internetu. Ta vás následně přesměruje na podvodnou stránku.
Odhalit pachatele krádeže kryptoměn je přitom mimořádně obtížné. Důvodem je už samotná povaha digitální měny, která nespadá pod žádnou centrální autoritu. Klíčové je proto hlavně určit, jakým právem by se mělo následné řešení sporu vůbec řídit, upozorňují advokáti.
Zloději cílí na nezkušené uživatele
Zejména začátečníci by si měli proto uvědomit, že kriticky důležitá je pro ochranu kryptoměn především prevence.
Nespěchejte proto a nad informacemi, které před sebou máte, přemýšlejte Pokud vám přijde podezřele vypadající e-mail, který se snaží tvářit jako zpráva například od přepravní společnosti, jednoznačně jej neotvírejte. Phishingové podvody však neprobíhají jen po e-mailu.
Oblíbeným způsobem, jak zneužít důvěru méně zkušených lidí, je taktéž zaštiťování se známými osobnostmi. V Česku tak například podvodné weby lákaly na jméno ekonoma a odborníka na Bitcoin Dominika Stroukala. S pomocí těchto známých autorit se často snaží důvěřivého zájemce podvodníci přesvědčit, že má před sebou „výhodnou“ investici.
Střízlivý úsudek je obecně při pohybu na internetu nezbytností, a při manipulaci s kryptoměnou to platí obzvláště.
Druhým důležitým bodem je adekvátní uložení vaší digitální měny. K tomu je nutná vhodná kryptoměnová peněženka. Nejlépe by to měla být ta hardwarová. Toto bezpečné zařízení se používá k uložení veškerých soukromých klíčů.
Na rozdíl od peněženky softwarové je ta hardwarová zcela imunní vůči počítačovým virům, které na uložené kryptoměny běžně útočí. Peněženka samotná je navíc chráněna přístupovým PIN kódem. I v případě, že byste o celé zařízení fyzicky přišli, ať už kvůli ztrátě nebo krádeži, se riziko zneužití tímto způsobem znatelně snižuje.
K čemu slouží kryptopeněženka Mitilena
Na tuzemském trhu aktuálně působí řada výrobců těchto hardwarových peněženek. Jedním z nich je i Mitilena. Ta v současné době podporuje dokonce na 4 000 kryptoměn.
Offline peněženku si sami jednoduše vytvoříte stažením software na nepoužívaný flash disk, případně i do počítače nebo smartphonu. Pozor, opět by se z bezpečnostních důvodů mělo jednat o jiná zařízení, než která běžně používáte.
Soukromý klíč pro nakládání s kryptoměnami znáte pouze vy. Mitilena je proto vysoce jednoduché a zároveň bezpečné zařízení pro uchovávání všech vašich kryptoměn.