Šetřit se dá v domácnosti mnoha způsoby. Jedním z nich je i šetření na jídle – ale ne tak, že budeme kupovat levné nekvalitní suroviny nebo polotovary. Jde to i jinak. Máme pro vás 7 tipů, které poradí, jak neplýtvat jídlem.
Naplánujte si vždy na týden dopředu, co budete vařit a podle toho si rozmyslete, jaké suroviny koupíte. Důležité je myslet i na zbytky – zpracujte vše, co suroviny nabízí. Jako příklad můžeme uvést kuře. Jeden den si uvaříte řízky z prsou s bramborovou kaší, další den mohou být stehna, třeba na paprice s těstovinami nebo rýží. Zbytky kuřete použijete na vývar se zeleninou, případně rizoto. Nebo zkuste některý z našich receptů na zdravé večeře.
Než jdete do obchodu, připravte si seznam. Ideálně nakupte vše, co jste si připravili v rámci vašeho plánu, najednou. Držte se vytvořeného seznamu, nekupujte nic jiného, zbytečně neprohlížejte, jaké zboží stojí v regálech. A hlavně – nechoďte nakupovat hladoví. Ušetříte tak peníze za zbytečnosti.
Nemusíte vařit každý den – raději si místo toho odpočiňte. Navíc ušetříte za energie. Uvařte jedno jídlo ve větším množství, aby vystačilo na dva nebo tři dny. Nechcete-li jíst stejné jídlo víc než jeden den po sobě, zamrazte ho. I to je způsob, jak neplýtvat jídlem. Během dalších dvou měsíců jej vytáhněte a máte vystaráno.
Slevy jsou skvělé, ale občas nás donutí koupit věci, které nepotřebujeme. Je něco ve slevě? Pak je dobré položit si otázku: Koupili byste to, i kdyby to ve slevě nebylo? Pokud ano: Nezkazí se to nebo tomu neprojde spotřeba dříve, než to stihnete zpracovat? Jestli zní odpověď ne, má smysl to koupit. Slevy jsou vhodné využívat především u trvanlivého zboží nebo hygienických potřeb.
Ušetřit se dá i správným uskladněním potravin. V lednici byste měli mít teplotu kolem 6 stupňů – při vyšší teplotě se potraviny rychle kazí, při nižší zase spotřebováváte více energie. Námraza v lednici navíc způsobuje energetické ztráty. Držte se pokynů pro skladování potravin, které doporučuje výrobce. Ve spodní části lednice je teplota nejnižší, zato v horní nejvyšší. Skvělým způsobem, jak prodloužit trvanlivost potravin je vakuování.
Nestihli jste sníst pečivo, dokud bylo měkké? Nevadí. Udělejte topinky nebo toasty, případně pečivo nechte na vzduchu ztvrdnout úplně. V mixéru z něj snadno uděláte strouhanku.
Cokoli, co dáte do mrazáku, označte štítkem a na ledničku si připněte papír, kam napíšete, co do něj vkládáte. Budete mít přehled o surovinách a snadno je zařadíte do plánování. Využijte zip sáčky a maso si rozdělte dle gramáže na porce. Vždy vytáhnete jen takový počet porcí, který opravdu sníte.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…