Trápí vás pomerančová kůže na stehnech, nepříjemné otoky nohou, únava a náchylnost k nemocem? Chyba může být ve vašem lymfatickém systému, který nepracuje tak, jak má. Je načase lymfu rozproudit a nastartovat tak procesy, které jsou v našem organismu důležité.
Lymfatický systém si můžeme představit podobně jako krevní řečiště. Rozdíl je v tom, že místo krve rozvádí čirou tekutinu – lymfu. Ta protéká mízními cévami a uzlinami sousedící s krevním řečištěm. Úkolem lymfy nebo také mízy je, že na sebe váže toxiny či jiné odpadní látky a odvádí je z těla pryč. Lymfatické uzliny fungují jako filtry, které zachytávají mikroorganismy a jiné škodliviny. Proto nás může trápit nejen celulitida, ale i poruchy imunitního systému.
Pokud se chcete zbavit výše uvedených potíží, zaměřte se na životosprávu. Pozornost je třeba věnovat správnému jídelníčku, pohybu, detoxikaci organismu, pitnému režimu, ale i například tomu, jaké oblečení nosíte.
Omezte cukry, sladkosti, smažená a přepálená jídla. Tuky nejsou zakázány, naše tělo je potřebuje, vyhýbejte se těm nasyceným (máslo, sádlo, tučné uzeniny a sýry apod.). Nevhodné jsou polotovary plné aditiv a bílá mouka. Pro správné proudění lymfy je zapotřebí pitný režim, nejlépe voda, bylinné čaje a občas minerálka.
TIP: Zjistěte, proč je důležité dodržovat pravidelný pitný režim, a jak dlouho vydrží člověk bez pití.
Pravidelné saunování lymfatickému systému prospívá. Pokud se pořádně zapotíte, tkáně se prokrví, lymfatické cévy rozšíří, tak může lymfa proudit rychleji a zbavovat tělo toxinů. Jestliže váš zdravotní stav nedovoluje návštěvu sauny, vyzkoušejte šetrnější metodu.
Střídejte teplou a studenou vodu, postupujte od nohou směrem nahoru. Kombinace teplé a studené vody při sprchování může pomoci rozproudit lymfu. Začněte teplou sprchou po dobu několika minut a poté přepněte na studenou vodu na několik sekund. Opakujte toto střídání několikrát.
Proceduru můžete podpořit zábaly, výborné jsou skořicové, které pokožku zahřívají. Pomocníkem je kartáčování kůže nasucho před sprchou.
Velmi účinnou metodou jsou lymfatické masáže. Můžete vybírat mezi manuální a přístrojovou, ale ruční je citlivější a pečlivější. Procedura začíná uvolněním lymfatických uzlin a následně pomocí cíleného tlaku je lymfa rozprouděna.
Pro správné fungování lymfy je důležitý pravidelný pohyb, ten by měl být přiměřený vašemu zdraví a věku. Dobrou volbou je chůze, běh, nordic walking nebo plavání.
Naše pokožka potřebuje dýchat, těsné oblečení je možná trendy, ale proudění lymfy příliš neprospívá. Naopak jsou vhodné přírodní a prodyšné materiály, volné střihy. Každý si jistě vybere, co mu sluší a sedí.
Poslední z našeho výčtu rad, jak nastartovat lymfatický systém, je zařadit do jídelníčku více syrové zeleniny a ovoce: brusinky, česnek, avokádo, listovou zeleninu, česnek, zázvor. Vhodné jsou také bylinky: echinacea, petržel, koriandr nebo astragalus. Zkuste třeba naše 3 tipy na zdravé večeře.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…