Všimli jste si, že se vám doma začaly objevovat mušky, které vylétávají z květináčů? Možná si říkáte, že jde o otravné octomilky, ovšem s velkou pravděpodobností se jedná o mušky smutnice, které se začnou objevovat zpravidla po výměně substrátu rostlin. Jak na mušky v květináči a jak jim předejít?

Co jsou smutnice?

Smutnice jsou černošedé mušky, které jsou často zaměňovány za octomilky. Ačkoliv jsou pro nás neškodné, pro pokojové rostliny jsou nepřítelem číslo jedna. Zbavit se jich není vůbec jednoduché, a málokdo ví, jak smutnice škodírostlinám.

Dospělé mušky vs. larvy

Dospělé smutnice až tak nebezpečné nejsou, jejich jediným úkonem je naklást přes 250 vajíček, nejčastěji na povrch vlhkého substrátu rostliny. Z vajíček se posléze stanou larvy, a právě ty jsou kamenem úrazu. Smutnice jsou sice malé mušky, ale jejich životní cyklus je naprosto geniální. Na rostlinu přenesou fytopatogenní houbu, jenž způsobí hnilobu kořenů, což je pro larvy vydatnou potravou.

Smutnice v hlíně žije asi ještě dva, tři týdny, dokud se ze smutnice larvy nestane dospělá muška, jejíž život netrvá déle než jeden týden. Rostlina však začne strádat, napadené kořeny uhnívají a listy žloutnou. To je také častým znakem, že je rostlina nemocná.

smutnice-larva

Jak se smutnic zbavit?

A teď nastává čas na otázku, jak zlikvidovat smutnice. Již na začátku jsme zmínili, že zbavit se jich není vůbec jednoduché, ale existuje několik ověřených způsobů, která vám jistě pomohou.

  1. Hlístice

Nejúčinnější obranou proti přemnoženým smutnicím jsou hlístice rodu Steinernema feltiae, v obchodech známé jako Nemaplus. Tyto neviditelné organismy si larvy v půdě rostliny okamžitě najdou a vpustí do nich bakterie, jenž larvy smutnic doslova rozežerou. 

  1. Chemie

Další účinnou zbraní proti škodným smutnicím je postřik na smutnice, zejména přípravek Calypso nebo Actellic či Sumithion. Z přípravku a vody se vytvoří roztok, který se vlije do substrátu – dojde k rychlému zničení larev.

  1. Lepové žluté desky
Už jste četli?  Rýmovník – nenáročná pokojovka, která zatočí s rýmou a dalšími neduhy

Lepové šipky zabírají pouze tehdy, pokud se populace smutnic ještě moc nerozrostla. Ačkoliv se mušky na šipky nalepí, nezapomínejte, že k úplnému vyhubení nedojde.

smutnice-zluty-lepivy-papir
  1. Písek

I písek, zejména křemičitý si se smutnicemi dokáže poradit. Na povrch substrátu nasypte tenkou vrstvu tohoto písku, docílíte toho, že larvy se přes něj ke kořínkům rostliny nedostanou.

  1. Omezte zálivku

Pokud zrovna nemáte po ruce žádný přípravek na smutnice, stačí omezit zálivku. Jednoduše pár dnů rostlinu nezalévejte a občas povrch zeminy prohrabte – aby se larvy a vajíčka dostaly na povrch a uhynuly.

Abyste se smutnic zbavili, můžete využít i tzv. masožravek, ovšem i ty zlikvidují pouze dospělé jedince. Dokonce existují i některé babské rady (například použití tabákového extraktu), ovšem většina z nich je neúčinná.

  1. První pomoc pro nemocné kořínky

Chcete-li mít jistotu, že se larev zbavíte úplně, ošetřete kořeny rostliny. Tu z květináče vyjměte, odstraňte veškerou zeminu kořenů a opláchněte je. Při oplachu by samy měly poškozené části kořenů odpadnout, pokud se tak nestane, jednoduše je odstřihněte. Takto ošetřenou rostlinu opět zasaďte do nového sterilizovaného substrátu.

smutnice-na-listu

Jak smutnicím předejít?

Prevence výskytu smutnic je klíčovým faktorem pro zdravý růst rostliny.

  • Než začnete rostliny přesazovat do nového substrátu, nechte jej buď pořádně vyschnout nebo jej sterilizujte (k tomu vám postačí jeho propaření).
  • Také novou rostlinu nejdříve izolujte na alespoň dva týdny od ostatních, aby se do nich smutnice nedostaly.
  • Preventivně povrch zeminy zasypte křemičitým pískem – stačí slabá vrstva.
  • Pozor na časté zalévání, nechte zeminu spíše vyschnout.

Netrápí vás doma smutnice, ale spíše mušky v kuchyni? Pak se vám bude hodit článek, jak na octové mušky. Baví vás pěstování, ale nemáte zahrádku? Zkuste pěstování rajčat v interiéru nebo nenáročné pěstování kaktusů.