Mravenci mají v přírodě velmi důležitou roli, o tom není pochyb, ovšem mnozí zahrádkáři z nich zrovna nadšeni nejsou. Jakou škodu mohou mravenci způsobit a jak se jich můžeme zbavit? Pojďme se podívat, jak na hubení mravenců ve skleníku.
Je jasné, že skleník je pro mravence velkým lákadlem. Mravenci mají totiž veškerou potravu na dosah, živí se semínky a mladými výhonky sazeniček zasazených do země. Kromě toho svým procesem kladení vajíček dokážou zničit celý kořenový systém rostlin. A nemluvě o tom, že jdou ruku v ruce se mšicemi, které dokážou zničit ve velmi krátkém čase celou úrodu. Teď už jistě chápete, proč je likvidace mravenců ve skleníku důležitá.
Abyste se vyhnuli nepříjemnostem s mravenci je důležitá prevence. Stejně jako nám lidem občas něco nevoní, tak i mravence některé pachy dokážou pořádně poškádlit. Proto je dobré ve skleníku pěstovat různé bylinky se silným aromatem, například tymián, levanduli, mátu či oregano, které jsou proti mravencům ve skleníku naprosto ideální. Je dobré skleník chránit také zvenčí. Skleník obsypte třeba solí, kajenským pepřem nebo kávovou sedlinou – nezapomínejte je často měnit.
Existuje mnoho rad a způsobů, díky nimž hubení mravenců ve skleníku nebude noční můrou. Je jen na vás, zda dáte přednost chemickým prostředkům nebo se vydáte ekologičtější cestou.
Jestliže jste vyzkoušeli vše možné a nemožné a s mravenci si prostě nevíte rady, je na čase využít mnohem agresivnější prostředky. Existují hotové produkty k likvidaci (gel, křemičitý prášek apod.) nebo nástrahy (mravenčí bufet nebo biocidní nástrahy). Velmi oblíbená je například požeravá nástraha s obsahem pyrethrinu. Nástraha mravence naláká, ti se jedovatou látkou nakrmí hned na místě nebo si ji odvlečou do mraveniště. V nejlepším případě ji pozře i královna, díky níž celá kolonie vyhyne.
Mravenci nejsou jediní škůdci, co mohou potrápit naše rostliny, ať už doma nebo ve skleníku. Často se také setkáme se smutnicemi, které obletují naše květináče. Jak na mušky v květináči?
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…