S novým rokem přišla novela zákona o silničním provozu, která mnohé zjednodušuje. V článku jsme proto shrnuli základ toho, co v autě musíte vozit, co by se vám mohli hodit a co je v autě zcela zbytečné a překáží.
To, co musíte vozit v autě upravuje vyhláška č. 341/2014 Sb. S sebou v autě proto vždy musíte vozit autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro řidiče a také sadu na opravu pneumatik, případně rezervní kolo. Co se týče autolékárničky, vždy si zkontrolujte, že jsou všechny propriety na svém místě a jsou před svou expirací. Mějte na paměti, že povinná výbava nákladního automobilu se pak výrazně liší od klasického auta.
S sebou je pak vhodné mít platné řidičské oprávnění, technický průkaz od vozidla a tzv. zelenou kartu. Ačkoli s novým rokem stačí, když při silniční kontrole policii prokážete svoji totožnost například občanským průkazem a zbytek informací si hlídka dohledá. Pro klid v duši je ale jednodušší mít všechny doklady u sebe.
V autě nestačí mít jakoukoli lékárničku. Podle vyhlášky musí obsahovat některé důležité vybavení, abyste se vyhnuli pokutě. Vybavení autolékárničky tak zahrnuje:
Mějte o své autolékárničce přehled, můžete ji kdykoli potřebovat. Pravidelně ji proto kontrolujte a obměňujte exspirované položky.
Na cestách se může stát spousta věcí, se kterými dopředu nepočítáte. Je proto vhodné, abyste některé tyto věci měli u sebe. V první řadě se jedná o formulář záznamu o dopravní nehodě. Ten se hodí zejména pro případ, kdy se stane nehoda a na místo nebude nutné volat PČR.
Nemusí se hodit přímo vám, ale můžete pomoci někomu v nesnázích. Řeč je o hasicím přístroji a tažném lanu. V zimním období byste pak naopak neměli zapomenout na škrabku a smetáček pro odmetení sněhu před jízdou.
Do kufru pak můžete schovat také startovací kabely. Dnes ale můžete koupit také tzv. „Jump start“ powerbanku. Ta již disponuje dostatečným výkonem i startovacími kabely. Pomocí powerbanky tak můžete nastartovat své i cizí auto během několika sekund.
Především v letních měsících je důležité vozit s sebou dostatek tekutin. V autě by tak neměla chybět lahev s vodou. Při delších cestách je pak vhodné mít připravenou drobnou svačinu, energy tyčinku nebo cokoli podobného. Pokud na něco z toho zapomenete, můžete případně zastavit u obchodu nebo na čerpací stanici a občerstvit se.
V případě, že se chystáte vycestovat do zahraničí, je vhodné se informovat o tom, jaké předpisy platí v zemi, kam se chystáte i v těch, kterými projíždíte. To, co je nepovinné v České republice může být povinné kdekoli jinde. Proto se vždy ujistěte, že máte v autě vše potřebné i pro zahraniční zákony. Budete více v klidu, a hlavně se vyhnete pokutě, která může dosahovat hodnoty i stovek eur.
Uspořádání oslavy pro dítě nemusí zruinovat rozpočet — stačí se zeptat Kamily, která připravila dceři…
Poradíme, jak na hydrataci suché pleti pomocí přírodních produktů. Objevte šetrnou péči, která zlepší stav…
Norské vánoční tradice jsou plné kouzla a pohádkových bytostí, mezi které patří i nisse –…
Zjistěte, jak pěstovat rakytník, sklízet jeho plody a jaké jsou jeho zdravotní přínosy. Je ideální…
Proč si zasadit jedlé keře a jak o ně správně pečovat? Zjistěte, které druhy jsou…
Tinktury z bylinek, plodů i kořenů si připravíte doma a mohou být účinným prostředkem při…