Neustále odkládáte úkoly? Máte tendenci vyhýbat se povinnostem a raději děláte spoustu činností okolo, než důležitý úkol do práce? Poznáváte se v tom? Možná trpíte prokrastinací. Nebojte se, lze se jí zbavit.
Mnoho lidí si myslí, že ti, co trpí prokrastinací, jsou jen zkrátka líní. Není tomu tak. Naopak prokrastinující člověk není zahálčivý, ale nemůže se k dané činnosti přemluvit. Podle odborníků se jedná o civilizační poruchu, kterou v současnosti trpí až polovina světové populace. Vyhlídky nejsou úplně pozitivní, je stále více věcí, které nás rozptylují.
Co je to prokrastinace
Slovo prokrastinace v podstatě nemá český ekvivalent. Jedná se o výraznou a chronickou tendenci odkládat splnění povinností a úkolů, zejména těch nepříjemných. Lékaři ji nepovažují za nemoc a okolí takového člověka považuje za líného.
Líný člověk nic dělat nechce a je v tom stavu spokojený. Prokrastinující by rád něco dělal, ale místo důležitého úkolu si často najde jinou smysluplnou činnost, například úklid, zalévání květin apod. Jen má zkrátka tváří v tvář úkolu, který si vytyčil, strach. Plní ho na poslední chvíli za cenu vyčerpání.
Mnozí mají pocit, že pod tlakem se lépe pracuje. Není to pravda, naopak je člověk ve stresu, což způsobuje neefektivitu. Objevují se výčitky a snížená sebedůvěra, zda na tento úkol má. Vytváří se tak začarovaný kruh beznaděje.
Jak se zbavit prokrastinace
Jak s nepříjemným návykem bojovat? Zbavte se ho! Připravte se, že to bude boj s vaší vůlí. Pokud ji zocelíte, postupně se stane silnou a jen tak ji něco nerozhodí. Jak na to? Dodržujte několik pravidel.
Dávejte si dosažitelné cíle
Často si toho na bedra naložíme tolik, že to nedokážeme včas splnit. Snižte laťku! Úkol si rozložte do dílčích cílů a každý den splňte to, co jste si předsevzali. Splněná práce vás naplní dobrým pocitem.
Určete si priority
Máte tolik úkolů, že nevíte, který vypracovat dříve? Vezměte si papír, tužku a zvýrazňovač. Na každý den si napište úkoly, které chcete splnit. Barevně si je rozdělte na důležité a ty méně prioritní. Určete pořadí, v jakém je chcete dělat.
Mezi dílčími úkoly zařaďte krátký odpočinek
Například si stoupněte, protáhněte se, napijte se nebo udělejte několik dřepů.
Neusilujte o dokonalost
Touha po dokonalosti nám často brání začít pracovat, máme strach ze selhání. Pracujte, jak nejlépe v danou chvíli dovedete. Výsledek se dostaví.
Odměňte se
Připravte si odměnu, jakmile zadaný úkol dokončíte. Lidská mysl pozitivně reaguje na odměny.