Technologie 3D tisku byla poprvé použita už v 80. letech, avšak největší boom zažívá až v současnosti. 3D tisk bývá dokonce zmiňován ve spojitosti s třetí průmyslovou revolucí. Dostává se do všech odvětví, ve zdravotnictví zaznamenal revoluční pokrok v podobě implantátů a budoucnost stavebnictví směřuje k tištěným domům. Velké uplatnění nachází také v automobilovém či zbrojním průmyslu. 3D tisk je v dnešní době snadno dostupný každému. V běžné domácnosti si pomocí 3D tiskárny dokážete obstarat různé díly a potřebné součástky. Zkrátka superschopnosti, které na trh přináší 3D tisk, brzy nahradí běžné technologie. Co je to 3d tisk? A jak se používá 3D tisk?
3D tisk je moderní způsob výroby, při které se z digitální předlohy vytváří fyzický trojrozměrný model. Jedná se o aditivní technologii, materiál se vrství na sebe a je postupně přidáván až do finální podoby. Tento proces je opakem obrábění, kdy stroje z uceleného kusu materiálu získávají postupným opracováváním výsledný produkt. Velkou výhodou 3D tisku je fakt, že při výrobě vzniká pouze malé množství odpadního materiálu, který lze snadno recyklovat. Výroba je levnější a zároveň rychlejší.
Na trhu existuje celá řada technologií 3D tisku. Mezi nejznámější patří SLA, SLS, SLM a FDM. Zmíněné technologie si rozebereme detailněji.
Na tom, jak funguje 3D tiskárna není nic složitého. 3D tiskárna se dá zakoupit kompletně sestavená. Jen ji připojíte k počítači a můžete tak ihned tisknout. Druhou možností je tiskárna, kterou si budete muset sami sestavit. Samotnému tisku předchází vytvoření modelu v počítačovém programu, či si model koupíte nebo zdarma stáhnete na tzv. 3D tržišti. Další možností, díky které snadno a efektivně naskenujete fyzický model do digitální podoby je 3D scanner, při jehož pořizování si můžete vybrat mezi ručním nebo stacionárním provedením.
V posledních letech se technologie 3D tisku rozšiřuje téměř do každého odvětví. Na příklad ve zdravotnictví se využívá při tvorbě kostních implantátů, zubních korunek, kloubů. Dokonce se už podařilo vytisknout funkční cévy a je tedy otázkou času, kdy budeme schopni pomocí 3D tiskáren nahradit orgány.
V leteckém průmyslu se již běžně tisknou různé díly a také součásti motoru. Materiál používaný k výrobě letadle zároveň efektivně snižuje celkovou hmotnost.
Na světě už stojí několik desítek vytisknutých domů a jejich popularita stoupá hlavně díky ceně. Náklady na materiály nejsou tak vysoké jako ty, které využíváme při stavbě klasických domů. Výhodou je také rychlost. Věděli jste, že už za jeden jediný den můžete mít svůj 3D dům?
QR kódy jsou praktické, ale i nebezpečné. Naučte se, jak je bezpečně skenovat a chránit…
Naučte se, jak správně uvařit rýži v hrnci, troubě, rýžovaru či mikrovlnce. Objevte nejlepší metody…
Chcete-li zaujmout své okolí nebo máte-li rádi oblečení, které je jedinečné, je personalizované oblečení ideální…
Aktivní uhlí z Japonska odstraňuje chlór, těžké kovy a obohacuje vodu o minerály. Přečtěte si,…
Kustovnice čínská (goji) podporuje imunitu, zlepšuje zrak a pomáhá trávení. Zjisti více o jejích účincích…
Kdy a jak správně stříhat trvalky, okrasné trávy i ovocné stromy? Zjistěte tipy pro zdravý…