Chalupa je nejen místem pro odpočinek, ale často i prostorem, který si chceme zařídit podle svého, abychom se tam cítili co nejlépe. Není přitom neobvyklé, že se inspirujeme ve vzpomínkách na své rodiče a prarodiče, že chceme něco, co by nám je připomínalo. Když si vzpomenu na babičku, vidím okna ve starém domě plná muškátů se záclonkami a závěsy, které si babi šila sama na šlapacím stroji. Vzpomínkou může být vzor látky, střih závěsů nebo celkové sladění všech domácích textilií tak, jak si je pamatujete z dětství.

Kdy se hodí si ušít vlastní závěsy na chalupu?

Specifikem venkovských chalup je, že jsou velmi často velice originální i stavebně. Platí to také o rozměrech a tvaru oken. Sehnat hotové závěsy na všechna okna je pro chalupáře v podstatě nemožné. V takovém případě je nejlepší si ušít vlastní. Dalším důvodem pro ušití vlastních závěsů je snaha sladit interiér do jednoho stylu, včetně ubrusu, prostírání, závěsů, případně delších ušitých kousků. Ale důvod může být i zcela prozaický – třeba když na chalupě najdete balík pečlivě uschované látky, z které vaši předci už nestihli nic ušít. Co by se mohl hodit lépe?

Jak na ušití závěsů pro každou chalupu

Změřit správně okno je základ!

U každého měření okna přemýšlejte o tom, jak budete závěsy upevňovat, tedy zda použijete garnýž nebo tyč, zda budete používat kroužky se žabičkami, poutka, nebo zacvakávací průchodky, zda budete šít i kanýr a úvazy nebo ne, případně zda využijete k zavěšení tunýlek.

Z hlediska řasení hodně závisí na tom, zda budou závěsy jen dekorační, nebo zda je budete chtít zatahovat večer jako obranu svého chalupářského soukromí. Na chalupě se nejčastěji roztahují do stran, takže na jedno okno potřebujete dva pruhy závěsu.

Závěsy na chalupu inspirace

Obecně platí, že pokud jde o šířku, budete potřebovat zhruba 1,5 až dvojnásobek šířky okna. Máte-li tedy okno široké metr, potřebujete na šířku 150 až 200 cm materiálu, podle toho, jak moc chcete látku nařasit. Také pro kanýr se obvykle doporučuje zhruba 150 % vzdálenosti od konzoly ke konzole.

Délka závěsů ve venkovskému stylu je obvykle jen na zakrytí okna, tedy výška okna plus rezerva podle typu zavěšení. Nezapomeňte na to, že okraje budete muset zapošít a zažehlit. Obvykle vám na to postačí 10 cm délky navíc, při zavěšení pomocí tunýlku asi 20 cm. U poutek budete třeba možná ještě víc, musíme je ušít z dvojité vrstvy látky.

K tomu se doporučuje obvykle 3 až 5 % navíc kvůli možnému sražení látky při praní. Dál budete potřebovat případně také pruh látky na kanýr, pokud ho k závěsům chcete, a na úvazy. V každém případě je lépe mít k dispozici o pár centimetrů víc než mít mezi dvěma závěsy po zatažení pěticentimetrovou nezakrytou skulinu.

Pokud chcete ve stejném designu i další prvky v interiéru, kupte si látky dostatek, abyste nemuseli nic dokupovat. Jednotlivé šarže i u stejné látky se mohou sice minimálně, ale přesto znatelně lišit.


Jaký materiál a vzor látky je nejlepší pro venkovské závěsy?

K chalupám se skvěle hodí přírodní materiály. V našich podmínkách jde buď o bavlněné nebo lněné látky. Klasikou je kanafas. Jde o v českém prostředí o klasický vzor pro závěsy a ložní prádlo, který se u nás začal tkát v domácnostech už zhruba před 200 až 300 lety. Jako vzor se na něm střídají barevné proužky nebo kostičky a látka je oboustranná. Kanafas se vyrábí právě z bavlny nebo lnu a hodí se téměř do každé chalupy. Pravdou ale je, že někomu se nemusí líbit právě proto, že je tak častý.

Dalšími oblíbenými motivy, které se hodí do rustikálních interiérů, jsou květinové vzory. Růže, levandule, kopretiny i další luční květiny. Ale neprohloupíte ani s jednobarevnými látkami v sytých barvách, případně s dvěma kontrastními barvami pro závěs a doplňky (kanýr nebo úchyty). Konkrétní design tkaniny vždy laďte podle toho, jak je chalupa zařízená.

Vymalování je u naprosté většiny chalup buď jen bílou, nebo jinou pastelovou barvou, takže nají vhodný materiál by neměl být problém. Závěsy mohou být samozřejmě i z dalších materiálů, včetně třeba zatemňovacích, ale lehčí přírodní materiály se k venkovu hodí prostě lépe.

Jak vybrat vhodný závěsný mechanismus

Pro většinu chalup se výborně hodí dřevěné tyče uchycené v konzolách. Pokud chcete kanýr nebo delší záclonky, budete potřebovat dvě. V případě, že chcete záclonku jen na částečné zakrytí okna, můžete pro ni použít také vitrážovou tyčku, která se uchycuje přímo do rámu okenní tabule. Pro závěsy lze použít i kovové tyče v rustikálnějším stylu, ale dřevo je dřevo.

inspirace na záclony na chalupu, jak je ušít

Na tyč můžete závěs jen navléct díky tunýlku případně poutkům ušitým ze stejného materiálu, nebo můžete použít kroužky se žabičkami. Materiál kroužků by měl odpovídat materiálů tyčí. Ať už se rozhodnete pro garnýže nebo samostatné tyče, vždy by měly s interiérem ladit. I takový detail může celkový dojem zkazit.

Jak ušít závěsy na chalupu od základů

Prvním krokem je vysrážení látky. Stačí látku na závěsy vyprat, usušit (ideálně venku) a pak vyžehlit. Kromě vybrané tkaniny budete potřebovat šicí stroj, nitě ve vhodné barvě, nůžky, krejčovský metr, špendlíky, delší pravítko, žehličku a krejčovskou křídu.

Návodů na šití závěsů je celá řada. Tento patří k těm jednodušším, ale můžete si samozřejmě vybrat i jiný, případně použít nějaký video návod.

  1. Nastřihejte si materiál podle rozměrů oken a vybraného střihu a okraje začistěte.
  2. Okraje zažehlete. Delší strana – zažehluje se dvakrát centimetr. Kratší strana – zažehluje se dvakrát 2 cm nebo i víc. Pro tunel to bude ještě víc dle tloušťky tyče.
  3. Zažehlenou látku na kraji prošijte.
  4. Při používání žabiček je hotovo, u jiných typů zavěšení vás práce ještě čeká.
  5. Tunýlek musí být dostatečně volný, aby látka po tyči klouzala bez zadrhávání. To samé platí také pro poutka.
  6. Tunýlek vytvoříte ohnutím látky a prošitím. Poutka si nejdříve nastříhejte a ušijte z dvojité vrstvy látky. Prošijte v rubu a pak otočte na lícovou stranu a zažehlete. Počet poutek musí odpovídat šířce látky. Rozměřte si to tak, aby byla od sebe vždy stejně vzdálená.
  7. Kanýr je pruh látky na jiné tyči, ideálně s tunýlkem nebo poutky podle toho, jak věšíte zbytek závěsů.
  8. Úchyty jsou vlastně dvojité pruhy látky, také je ušijete v rubu a pak otočíte a zažehlíte. Šířka je nejčastěji 5 až 10 cm, délka úchytu závisí. Někdo používá zapínání na knoflík, ale praktičtější je připevnění poutky na koncích na háček.

Jaké jsou nejběžnější chyby při šití závěsů a jak jim předejít

I když závěsy patří k těm jednodušším úkolům i pro začínající švadlenky, chyby se mohou dostavit i při jejich šití.

Málo látky

Chcete-li večer okno opravdu zakrýt, ušité závěsy nesmí propouštět světlo, protože jsou příliš úzké. Nebo se vám budou špatně zatahovat, protože na tunýlky nebo poutka nezbylo dost látky.

Křivě ustřižená nebo špatně naměřená látka

Závěsy na okně nebudou stejné, protože jste špatně měřili nebo stříhali. To samé hrozí, pokud jsou okna v místnosti různě velká a vy tomu velikost závěsu nepřizpůsobíte.

Nevysrážená látka

Problém může způsobit, když sice budete měřit správně, ale zapomenete látku předtím vyprat. Poprvé sice budou okna jako z katalogu, ale po prvním praní už okno nezakryjí, protože se závěsy srazily.

Pokud se však na šití sami necítíte, objednejte si závěsy na chalupu hotové. Řada firem je šije nejen ve standardizovaných rozměrech, ale i na objednávku podle vašeho přání.