Snadný cyklovýlet či trošku delší pěší, bez výrazných převýšení prochází krásným krajem okolo Opočna a Dobrušky. Provede vás i oběma půvabnými městy.

Co vás na výletě čeká?

Ať už se rozhodnete vyrazit pěšky, nebo dáte přednost kolu, výlet je dlouhý 20 km s převýšením do 100 m. Obujte pohodlné boty nebo nasedněte na trekingové kolo a výlet může začít – a to v Opočnu, kde je i jeho konec. Příjemná okružní trasa nabízí hned několik míst, kde se můžete občerstvit:

  • Opočno
  • Broumar
  • Semechnice
  • Chábory
  • Dobruška
  • Pulice

Kudy vede trasa výletu?

Opočno, Broumar, Semechnice, Chlum, Podchlumí, Chábory, Mělčany, Dobruška, Pulice, Puličky, Opočno

Z Kupkova náměstí v Opočně jeďte po červené turistické značce. Provede vás starou a velmi půvabnou částí města. Přes místní část Švamberk se dostanete přímo k rybníku a kempu Broumar ležícímu těsně u Opočna.

Od kempu pokračujte doprava podél břehu rybníka stále po červené do sousední Semechnice. Zde se značka stočí vlevo a pokračuje k lesu zvanému Chlum. Jede se zhruba po vrstevnici, po celkem pohodlné mezní cestě stále podél lesa až do Podchlumí, kde odbočte po červené doleva. Po dalších 500 m odbočuje značka na pěšinu vlevo, vy ale pokračujte po široké cestě, po které jste dosud jeli, a pohodlně tak sjeďte na silnici na okraji Cháborů. Na ní se dejte doleva, projedete téměř celou vesnicí a spatříte doleva vedoucí asfaltovou cestu se žlutou značkou, která vás doprovodí přes Mělčany do Dobrušky.

V Dobrušce vyjedete kousek Od náměstí F. L. Věka, máte jej vpravo. Z náměstí pokračujte Pulickou ulicí a dále neznačenou silnicí směrem na sousední vesnici Pulice. Po 2 km do ní dorazíte a pojedete stále rovně celou vesnicí, pak přes část Puličky a rovně na Opočno.

Tato cesta je značně klidnější alternativou hlavní přímé spojnice Dobrušky a Opočna, kde bývá silnější provoz. Do Opočna přijedete od severozápadu a dostanete se až přímo do centra na Kupkovo náměstí, odkud jste se na cestu vydali.

Už jste četli?  Máchovo jezero: Tipy na výlety i ubytování

Dobruška

Malá tržní ves, na jejímž místě současná Dobruška stojí, vznikla kolem roku 1320. Byla zde křižovatka obchodních cest a ves prosperovala.

Od 16. století se Dobruška, mezitím povýšená na město, stala centrem celého východočeského panství rodu Trčků z Lípy. Dobruška společně s Hronovem byla jedním z center národního obrození. V téže době se zde také rozvíjí strojírenství, což přineslo městu další prosperitu.

Ze zdejších památek připomeňme především renesanční kostel Sv. Ducha nad městem či renesanční městskou radnici s malbami Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své dětství a mládí. Město je také známo jako rodiště Františka Vladislava Heka, proslaveného spisovatelem Aloisem Jiráskem v románu F. L. Věk. Dosud zde stojí jeho rodný domek přístupný veřejnosti.

V městském muzeu je instalována stálá výstava věnovaná historii místní židovské komunity.

Zámek Opočno

V Opočně můžete navštívit jeden z našich nejvýraznějších renesančních zámků, který zde nechali vybudovat majitelé zdejšího panství Trčkové z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. století. Sídlo je stavěno skutečně velkoryse, jen hlavní zámecká budova se pyšní třemi podlažími arkádových lodžií otevřených do obdélného nádvoří. Zámecký komplex se ale skládá ještě z dalších dvou celků a je značně rozsáhlý.

Po třicetileté válce spolu se změnou společenských poměrů v zemi i opočenský zámek změnil majitele, stal se jím rod Colloredo-Mansfeldů. Ti rozhodli o dalších přestavbách. Díky tomu vznikl v údolí pod zámkem rozsáhlý krajinářský park s několika romantickými budovami a rybníky.

Zámek ukrývá také vzácné interiéry a cenné kusy mobiliáře, sbírky obrazů, evropských i asijských zbraní, knih a etnografických artefaktů z Afriky a Ameriky.

Vydejte si i na další výlet, třeba na cyklovýlet okolo Kunětické hory nebo na pěší výlet z Broumova a zpět.