Okouzlující, tajemná, velkolepá. Polární záře fascinuje lidstvo od pradávna. Magická hra barevných světel na noční obloze musí uchvátit každého, kdo ji spatří. Zajímá vás, kam jet za polární září? Nevíte, kdy je ten správný čas se za tímto báječným vesmírným jevem vydat? Můžete ji spatřit i bez toho, abyste překročili hranice České republiky? Čtěte dál!
Severní nebo jižní?
Polární záře vzniká v důsledku srážek těch nejmenších slunečních částeček s vrstvami zemské atmosféry. Abyste ji spatřili, musíte se přiblížit magnetickým pólům. Můžete tedy pozorovat severní nebo jižní polární záři. Tyto záře se odlišují svými tvary, ale pozoruhodnou podívanou nabízí obě. Ovšem jednodušší cesty vedou k té severní. Jižní totiž můžete pozorovat jenom z Antarktidy, případně z oblasti Tasmánie či jižního cípu Nového Zélandu – to ale pouze v případě, že nastane geomagnetická bouře. Chcete-li mít jistotu, že polární záři skutečně uvidíte, vydejte se pozorovat tu severní.
Kam jet za polární září?
Ideální podmínky k pozorování polární záře nabízí Island. A to z důvodu minimálního světelného znečištění a rozlehlé krajiny bez vysokých hor. Nejlépe záři uvidíte v severní oblasti Islandu, na poloostrově Vestfirðir a na impozantních plážích s černým pískem kolem Víku. V prostoru pevninské Evropy jsou to pak pochopitelně severské státy. Rozhodnete-li se pro návštěvu Norska, ideální destinací pro pozorování záře, bude město Tromsø, kterému se přezdívá „Paříž severu“ či „Brána do Arktidy“. Ale chybu neuděláte ani když navštívíte jiné město na severním mysu. Ve Finsku a Švédku byste se měli zaměřit na oblast Laponska, které má, stejně jako Island, velmi nízký světelný smog. Ve Švédsku byste neměli minout Národní park Abisko. Ve Finsku vám ideální prostor pro pozorování světelné show poskytnou města Rovaniemi a Kemi.
Pokud chcete jet téměř na jistotu, a nevadí vám opustit hranice Evropy, vycestujte do města Fairbanks na Aljašce.
Kdy je vidět polární záře?
Při plánování vaší cesty za polární září mějte na paměti, že musíte zvolit období, kdy v severních oblastech panuje polární noc. Čím déle bude úplná tma, tím větší šanci máte, že polární záři skutečně uvidíte. Noc ale není jedinou podmínkou. Dalším klíčovými faktory jsou sluneční aktivita a jasné počasí. Prosinec, leden a únor tedy nabízí nejdelší a nejtmavší noci, ale také existuje riziko vysoké oblačnosti. Ideální dobou je tedy jarní či podzimní rovnodennost.
Předpověď polární záře
Lze vůbec předpovědět polární září? Odpověď zní ano, ale nevystačíme si pouze s Kp-indexem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Globální indikátor aktivity polární záře je pouze jedním z vodítek, který určuje, ve kterých oblastech bude záře viditelná. Dalšími faktory jsou meziplanetární magnetické pole, počasí či rychlost solárního větru. Dnes však existují aplikace, které vám s předpovědí pomohou. Využít můžete například My Aurora Forecast, SpaceWeatheLive nebo Severní oko.
Polární záře v ČR? Jen výjimečně
Opravdu intenzivní polární záři, kterou lze spatřit i v Česku, můžeme pozorovat zhruba 7–8x za 11 let. I přestože dosahuje až k nám, nemůžeme ji obvykle spatřit, a to z důvodu vysoké oblačnosti a zejména kvůli vysokému světelnému smogu. Proto pokud se chystáte pozorovat polární záři v Česku, musíte zavítat do vyšších nadmořských výšek. Letos však byla vidět například v březnu nad Sečskou přehradou. Někdy zkrátka potřebujete být jen ve správný čas na správném místě.
Cestovat se dá nejen za polární září, ale i za krásami Česka. Objevte skalnaté Broumovsko nebo vyrazte na jednoduchou procházku do Pavlina údolí.