Hřejivé nebo nahřívací polštářky jsou velmi dobrý pomocník nejen v chladných dnech, ale také když potřebujete prohřát bolestivé ztuhlé svalstvo nebo lokálně ulevit od bolesti. Vyrábí se v různých variantách i principech, a dokonce si vlastní můžete vyrobit doma. Jaké varianty jsou k dispozici?

Hřejivé polštářky – princip a použití

Hřejivé polštářky jsou v podstatě alternativou zavedeného produktu – termoforu. Ten funguje na jednoduchém principu přenosu tepla z horkého média (vody), které je udržováno pryžovým tělem a izolační tkaninou. V porovnání s tímto systémem jsou hřejivé polštářky v podstatě další generací, jež se využívá trochu jiným způsobem. Standardně se rozeznávají dva druhy těchto produktů, a to polštářky:

  • hřejivé
  • nahřívací

Zásadní rozdíl spočívá v aplikaci polštářků, možnosti opakovaného použití a specifik aktivace.

Jak fungují nahřívací polštářky

Obdobně jako termofory i nahřívací polštářky vyžadují k aktivaci přijmout teplo z okolí. Jedná se v podstatě o nepropustný obal, v němž je uzavřena nahřívací látka. Polštářky tohoto druhu se dělí do dvou podkategorií – na polštářky určené k nahřívání a ochlazování (obvykle obsahující gel), nebo určené pouze k nahřívání (obvykle jsou vyrobeny z přírodního materiálu). Gelové polštářky se buď nechávají nechladit v lednici, nebo se ponoří do horké vody stanovené teploty. Zástupcem nahřívacích polštářků je například bederní rašelinový, nebo polštářek s třešňovými peckami. Přesný postup, jak nahřát rašelinový polštářek, specifikuje výrobce, obvykle se však nechává nahřát v mikrovlnce.

Jak fungují hřejivé polštářky

U hřejivých polštářků je ke generování tepla využívána chemické reakce. I v tomto případě lze polštářky rozdělit do dvou kategorií – na hřejivé polštářky s jednorázovým nebo opakovaným použitím. Jednorázové hřejivé polštářky se obvykle aktivují na vzduchu. Hřejivé polštářky pro více použití jsou na bázi solného roztoku, u kterého se reakce spouští promáčknutím integrovaného plíšku.

Už jste četli?  5 oblíbených přírodních prostředků a doplňků stravy, které zatočí s nachlazením

Aplikace nahřívacích a hřejivých polštářků

Existuje několik způsobů, jak používat nahřívací polštářek, přičemž tyto se od způsobů aplikace hřejivých polštářků trochu liší. U nahřívacích polštářků velmi záleží na náplni – u gelových se polštářek přikládá na bolestivé nebo zachlazené místo. S polštářky s náplní je obvykle lepší místo masírovat, teplo se z náplně uvolňuje postupně a efekt se zesiluje. Hřejivé polštářky mohou uvolňovat teplo i několik hodin a umisťují se na oblečení.

Nahřívací a hřejivé polštářky vyrobené doma

Návodů, jak si vyrobit nahřívací polštářek naleznete od různých autorů hned několik, principiálně jsou si však velmi podobné a jsou založené na výběru vhodného plniva textilního pytlíku. Mezi standardní plniva pak patří již zmíněné třešňové pecky, ale také třeba lněné semínko, rýže, pšenice apod. Ty se mohou doplnit vonnými bylinkami.

Naproti tomu postupy, jak vyrobit hřejivý polštářek nejsou pro domácí provedení aplikovatelné a často se v tomto směru zaměňuje terminologie (postupy, které dohledáte, se obvykle týkají polštářků nahřívacích).