České domácnosti zažívají velmi špatné časy, časy hojnosti jsou pryč. Naše příjmy požírá inflace a za vše zaplatíme stále více peněz. Jak doma ušetřit peníze tak, aby vás to bolelo co nejméně?

1. Topte chytře

Na topení spotřebujete v domácnosti nejvíce energie. Právě v této oblasti byste se měli snažit co nejvíce ušetřit. Radiátory odvzdušněte a nezakrývejte je. Naopak okna můžete zahalit závěsy, které pomáhají držet teplo uvnitř. Větrejte krátce a intenzivně. V místnosti, ve které přebýváte nejčastěji, topte na dvacet stupňů, na chodbě na patnáct stupňů, nevytápějte místnosti, ve kterých jste jen nárazově. Pokud nejste doma, nevypínejte nikdy topení zcela. Pokud jedete na delší dobu pryč, pak byt alespoň temperujte. Pokud byste měli vytápět prochladlý byt, spotřebovali byste mnohem více energie.

2. Plaťte méně za pojištění

Pojištění nemovitosti, domácnosti, nebo povinné ručení můžete získat od různých pojišťoven za různé ceny. Proto si srovnejte jejich produkty a vyberte ten nejlevnější. Využít můžete například kalkulačku pojištění nemovitosti, domácnosti, či povinného ručení, do kterých zadáte několik parametrů toho, co pojišťujete a získáte nabídku pojištění, která pro vás připadají do úvahy.

3. Snižte spotřebu v kuchyni

I když se to nezdá, i v kuchyni můžete „propálit“ hodně elektřiny a plynu. Třeba taková pomalu pečená husa vás může vyjít na několik desítek korun jen za energie. Při pečení pokud možno neotvírejte troubu, každé otevření snižuje totiž teplotu o 10 %. Například pro masa využijte remosku, která má mnohem nižší spotřebu.

Využívejte správné nádobí, které má dokonale přilnavý povrch, vařte vždy s pokličkou. Díky tomu si pokrm uchová více chuti, a přitom se připraví za použití mnohem méně energie. Pokud vaříte vodu v rychlovarné konvici, vařte pouze takové množství, které skutečně potřebujete. Pokud vaříte na plynu, nebo na starých elektrických plotýnkách, vařte si takto i vodu na těstoviny.

Už jste četli?  Vyznejte se ve světě průmyslových vah

Chladničku umístěte daleko od sporáku a také ne zcela nalepenou na stěnu, protože tak se přehřívá a vynakládá více energie na chlazení.

Myčku zapínejte vždy až tehdy, pokud je zcela naplněná, pouze tak jde o skutečně úsporný spotřebič. Využívejte eko programy, které umyjí nádobí i tehdy, pokud se neohřívá voda na více stupňů.

4. Ušetřete v koupelně

Vana plná teplé vody je v současné době skutečným luxusem. Dávejte přednost rychlému sprchování, mydlete se s vypnutou sprchou. Zuby si čistěte bez tekoucí vody.

U ohřívače vody snižte teplotu, optimální teplota by se měla pohybovat kolem 60 stupňů. Kvůli šíření choroboplodných zárodků by ale neměla být nižší než 45 stupňů.

Perte pouze tehdy, když je pračka zcela zaplněná. V teplých měsících nevyužívejte sušičku. Pro nejmenší spotřebu by měla mít při používání vždy vyčištěný filtr.

5. Hlídejte si dodavatele

Ceny energií vystoupaly do obrovských výšin. Proto je třeba si dobře hlídat, od koho energie odebíráte. Právě nyní dosahují ceny energií svých maxim a hovoří se o tom, že by měla Evropská unie co nejdříve najít účinné řešení, díky kterému by se měl růst cen energií zbrzdit. Proto lze doporučit zvolit si dodavatele a fixovat ceny energií na rok.