Výměnou Macu z procesorů Intel na vlastní (Apple), dosáhlo cupertinské monstrum skutečně velkého úspěchu. Moderní počítače Mac se posunuly kupředu hned z několika důvodů. Rozšířil se výkon a snížila se energetická náročnost. Nové počítače Apple jsou proto rychlejší a zároveň konzervativnější, což z nich dělá vrcholné společníky na cesty i do domácnosti. Na druhou stranu si přechod na jiný stupeň vybral svou daň!
Největším nedostatkem Apple Silicon je kompatibilita s aplikacemi. Aby bylo možné využít veškerý potenciál těchto Maců, musí být osobní programy optimalizovány pro nové platformy, o což se samozřejmě musí postarat jejich návrháři. Naštěstí vysoká poptávka po MacBook s čipem M2, inženýry k zásadní optimalizaci vede. Je tu jedna velká nevýhoda — Macy s takzvaným základním čipem mohou propojit jeden externí displej.
Nová éra — stále žádné řešení
Na začátku se předpokládalo, že tu nastane problém související s primární pilotní generací. Koneckonců právě proto se předpokládalo, že s příchodem čipu M2 se dočkáme zásadní změny, takže Mac se zřejmě přizpůsobí s propojením více než jednoho displeje. Pokročilejší čipy M1 Master, M1 Max a M1 Ultra nejsou tak extrémně omezené. Pro ilustraci — MacBook Pro s čipem M1 Max zvládne až tři displeje s rozlišením až 6K a jeden s rozlišením až 4K.
Později představené laptopy MacBook Air s čipem M2 a 13″ MacBook Pro s čipem M2 nás však přesvědčily o něčem jiném — u Maců se základním čipem se žádná vylepšení nekonají. V tomto ohledu jsou tyto Macy omezeny stejně jako ostatní s M1. Zejména mohou zvládnout jediný displej s rozlišením až 6K při 60 Hz. Zůstává tedy otázkou, zda a kdy se dočkáme možné změny. Řada uživatelů by ráda spojila alespoň dvě obrazovky, což u základních počítačů Apple není myslitelné.
Jaké jsou řešení
Navzdory tomuto nedostatku stále existuje možnost propojení několika externích displejů najednou. Budete moct spojit až 6 displejů na mini laptopu Macu (2020) a 5 externích obrazovek na MacBooku Air (2020). Šokující je, že to není tak jednoduché a bez nutného příslušenství se v tomto případě neobejdete. Předpokladem pro zprovoznění je Thunderbolt 3 dock v kombinaci s řadou dalších adaptérů a redukcí DisplayLink.
Je tragické, že v případě, že byste se pokusili displeje propojit a využili dostupné konektory, nebylo by to možné. Jak jsme již řekli, zatím není jasné, kdy se dočkáme podpory pro připojení různých externích displejů. Uvítali byste tuto změnu, nebo jste spokojeni se schopností propojit jen jeden displej?