Lichořeřišnice bývá také nazývána přírodním antibiotikem. Tato rostlina se totiž může chlubit četnými zajímavými účinky. Kdo a proč by ji rozhodně měl užívat? A jak si tento přírodní lék vypěstujete sami na vlastní zahradě?
Lichořeřišnice větší: Účinky a babské rady na téma bylinky
Lichořeřišnice větší se též nazývá řeřicha, zahradníci ji znají jako kapucínku. Jednoletá bylina má popínavou lodyhu a charakteristické květy červenooranžové barvy, které z ní dělají vyhledávanou okrasnou rostlinu.
Ač pochází z jihu Ameriky, zdomácněla i u nás. A to nejen díky vzhledu, ale i pro svůj příznivý vliv na lidské zdraví. Léčivé účinky se připisují listům, květům i semenům. Na co je dobrá lichořeřišnice? Tato bylinka slouží hlavně jakožto přírodní antibiotikum.
Ulevuje zejména při zánětech močových cest. Blahodárný vliv má ale i na cesty dýchací. Užívat je lichořešnici možno nejen vnitřně, ale také vnějškově. Jde o prostředek vhodný proti padání vlasů a na posílení jejich růstu. Takto se používá i při zánětu zvukovodu.
Nálev je také vhodný pro natírání ran, podílí se na lepším a rychlejším hojení. Mast pomáhá i proti kožním plísním. Kvetoucí nať můžeme využít také k tomu, abychom si vyrobili napářku, která prospívá zanícené pleti.
Pokud se s ní nebudeme chtít léčit, můžeme ji použít také v kuchyni. Mladé listy a výhonky mohou posloužit jako zajímavá náhrada listové zeleniny. Hodí se do salátů. Poupata a nezralé plody lze naložit podobně jako kapary.
Nežádoucí účinky lichořeřišnice
Ne vždy je však lichořeřišnici vhodné užívat. Každá bylinka obsahuje léčivé látky, které nemusejí být vzhledem k vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu vhodné. O těchto rizicích byste tak měli vědět vždy, než se k jakékoli rostlinné „léčbě“ uchýlíte.
Konkrétně lichořeřišnice se nedoporučuje hlavně těhotným a kojícím ženám a dětem do 10 let věku. Poradit se svým ošetřujícím lékařem by se před započetím užívání této byliny měli rovněž pacienti s ledvinovým a žaludečním onemocněním.
Jinak ale výraznější omezení v užívání neexistují. Žádné závažné nežádoucí účinky zaznamenány nebyly. Někteří pacienti udávají žaludeční obtíže mírného charakteru. Jedná se zejména o nechutenství, nevolnost nebo bolesti břicha. Ty jsou způsobeny citlivostí na obsažené silice.
Jak pěstovat lichořeřišnici větší?
Ač ji v 17. století objevili španělští dobyvatelé až v Peru, této pozoruhodné rostlince se daří i v našich zeměpisných šířkách. Pěstovat ji lze nejen na zahradě, dobře se jí daří rovněž v květináči.
Lichořeřišnice nesnáší mrazíky. Ven bychom ji tak měli začít sázet nejdřív v polovině května. Vysadit semena je vhodné do sponu asi 40 × 15 cm na záhon, do truhlíků či jiných vhodných nádob.
Výhodou je, že jsou tyto rostlinky na pěstování poměrně nenáročné. Vyhovuje jí slunné a teplé stanoviště, případně i polostín. Potřebuje především propustnou půdu nepřehnojenou dusíkem. Dále vyžaduje i vydatnou zálivku.
Jinak jí však zvláštní péči věnovat rozhodně nemusíte. Rozhodně se na vás nebude „zlobit“, když ji tak trochu ponecháte svému osudu. Zdárně růst bude lichořeřišnice i tak.
Výrobky z lichořeřišnice
Když se vám zadaří a vaše zahrada úspěšně rozkvete četnými květy lichořeřišnice, můžete se samozřejmě jen tak těšit její krásou, nebo si vyrobit vlastní léčivé preparáty. Jak zpracovat lichořeřišnici?
- Vyrobit se z ní dá čaj, který si připravíte ze sušených listů a květů.
- Často se používá rovněž tinktura. To je výluh z rostlin, který se získává užitím vhodného rozpouštědla, typicky alkoholu. Nachystat si ji můžete ze semen, stejně lze zpracovat také listy a stonky.
- Mast z lichořeřišnice lze vytvořit z rozemletých natí, listů, květů a semen.
- Odvar můžete vyrobit z natě této rostliny.
Jak se používá lichořeřišnice? Optimální je podávání přibližně 2× až 3× denně, neboť její efekt odeznívá poměrně rychle, už přibližně po 16 hodinách. Podáváme přibližně 20 kapek. Lichořeřišnici můžete podávat i společně s antibiotiky, posiluje totiž jejich účinek.
Tinktura z lichořeřišnice: Použití a účinky
Tato bylinka je proslulá nejen tím, že vám umí ulevit, ale i díky tomu, že její účinky nastupují poměrně rychle. Za jak dlouho zabere lichořeřišnice? Uvádí se, že už cca 2 hodiny po podání můžete zaznamenat úlevu.
Neznamená to však samozřejmě, že je problém vyřešen a můžete okamžitě s léčbou přestat. Jak dlouho užívat lichořeřišnici? Obecně bychom měli v celé ozdravné kúře pokračovat vždy nejméně týden po vymizení příznaků.
Případy předávkování nejsou známy, přesto však v případě, že si koupíte doplněk stravy s lichořeřišnicí dodržujte doporučenou denní dávku stanovenou jeho výrobcem.
Zajímáte se o různé tinktury? Pak by vás mohl zajímat i článek obsahující návod na tinkturu z rýmovníku. A přečtěte si i další zajímavosti o pěstování rostlin.