Neplodnost trápí až čtvrtinu párů, kterým se nedaří otěhotnět přirozenou cestou. Řešením jsou pak nejrůznější metody léčby neplodnosti a umělé oplodnění. Na tento trend reagují i zdravotní a komerční pojišťovny. České zdravotní pojišťovny hradí tři až čtyři IVF cykly, ale pár musí v rámci asistované reprodukce zaplatit ještě doplatky za léky nebo doplňkové metody, které zvyšují šanci na otěhotnění. U komerčních pojišťoven se pak mohou ženy připojistit na proplacení dalšího cyklu. Konkrétní ceny umělého oplodnění i výše hrazení pojišťovnou se pak liší v závislosti na konkrétním centru asistované reprodukce a pojišťovně.
Kdy je umělé oplodnění hrazené pojišťovnou
Téměř čtvrtina párů má problémy s početím a mnoho z nich se rozhodne pořídit si potomka prostřednictvím umělého oplodnění. Úspěšnost asistované reprodukce se pohybuje mezi 20 až 75 % a záleží na řadě faktorů, jako je věk, životní styl, genetická zátěž, předchozí onemocnění a choroby nebo onkologická léčba. Z veřejného zdravotní pojištění se za splnění podmínek (indikace, doporučení gynekologa nebo lékaře z IVF kliniky) přispívá na 3 až 4 IVF cykly. O proplacení čtvrtého cyklu je možné žádat pouze v případě, že v předchozích cyklech bylo do dělohy ženy přeneseno jen jedno embryo. V minulosti bylo umělé oplodnění hrazené pojišťovnou do 39 věku ženy a v roce 2022 se tato hranice zvýšila na 40 let.
Kolik stojí umělé oplodnění
I přestože při splnění výše zmiňovaných podmínek veřejné pojišťovny hradí umělé oplodnění, celá léčba neplodnosti je finančně náročná. V první řadě je potřeba počítat s doplatky za léky, které se mohou vyšplhat na desítky tisíc korun. Také v případě, že má pár zájem o speciální laboratorní metody, které zvyšují šanci na otěhotnění, jako je například delší kultivace embrya, techniky usnadňující uchycení vajíčka (EmbryoGlue, EmbryoGen, endometrial scratch, asistovaný hatching), se cena za umělé oplodnění podstatně zvýší.
Pokud se ženě nedaří otěhotnět ani po třetím, respektive čtvrtém IVF cyklu, další pokusy už si musí pár uhradit sám. Pro takové případy je možné se připojistit u komerčních pojišťoven. Podmínky pojištění asistované reprodukce jsou poměrně přísné. Nejvyšší možný věk ženy je 35 let. Na čerpání pojistného je pak nárok v případě, že před jeho sjednáním žena nepodstoupila IVF cyklus, léčbu neplodnosti nebo přerušení těhotenství z jiných než zdravotních důvodů.