Ať už lezete v třítisícovkách, nebo obrážíte lesy za městem, správná bunda je potřeba do všech podmínek. Ve skříni by vám „softshellka“ rozhodně neměla chybět. V létě se hodí do vysokých hor, v jiném ročním období vás zase zahřeje. Jak si správně vybrat kvalitní softshellovou bundu se dočtete na následujících řádcích.
Co je softshell?
Softshell je vícevrstevný funkční materiál, ze kterého se vyrábí outdoorové oblečení. Název se skládá ze dvou slov „soft“ a „shell“, což v překladu znamená měkká skořápka. Softshell je mechanicky odolný, nepromokavý, větruvzdorný, prodyšný a dobře tepelně izoluje. Zároveň je univerzální, tudíž se dá nosit v jakémkoli ročním období a počasí.
Softshellová bunda se nejčastěji používá jako třetí vrstva a má za úkol odvádět pot a chránit před větrem a tzv. wind-chill efektem, tedy ztrátou tepla způsobenou prouděním vzduchu. Softshell se dělí na dvě kategorie: membránový a nemembránový.
Membránový softshell vás zahřeje
Bunda s membránou vás lépe ochrání před větrem a do jisté míry i před deštěm. Nevýhodou membrány je, že není moc prodyšná a hůře odvádí pot. Membránovou bundu si oblékněte v chladných měsících na konci podzimu a začátkem jara. Ideální je pak na zimu, ale nezapomínejte vrstvit.
Membránový softshell oblékejte na všechny zimní aktivity, u kterých se tolik nezahřejete – například na skitouring, zimní turistiku, freeride a klidně i na procházku do města. Bunda neprofoukne a vy tak neprochladnete. Membrána vás ochrání i před sněhem. A během suché zimy vám nebude vadit ani horší prodyšnost.
Bundu z nemembránového softshellu obléknete do všech podmínek
Nemembránový softshell vyniká svojí kombinací větruodolnosti a prodyšnosti. Tvoří ho pouze svrchní tkaný materiál a nemusí mít ani podšívku, často bývá zalaminovaný v jeden kus. Hustá tkanina dokáže zablokovat vítr a zároveň zůstane dobře prodyšná. Oproti tomu membránovému není tak teplý, proto jej můžete nosit i v létě.
Pokud jej naimpregnujete, zvládne i menší přeháňku a sněžení. Nezvládá ale odolat konstantnímu tlaku vody, například u popruhů od batohu nasáklých potem.
Ideálně bundu noste během náročnějších aktivit, u kterých se zapotíte a zároveň nechcete prochladnout. Využijete ji na: treking, lezení, horolezení, kolo, běžky, skialpinismus, trailrunning a další. Je to zkrátka ideální parťák do jakýchkoliv podmínek.
Na co dalšího myslet při výběru softshellové bundy?
Kromě membrány musíte u softshellové bundy zvážit další vlastnosti. Rozmyslete si, do jakých podmínek budete bundu nejčastěji nosit a jaké jsou podle vás nejdůležitější vlastnosti, bez kterých se neobejdete.
Pokud potřebujete bundu na treking v horách do teplejších měsíců, kterou si budete oblékat a vysvlékat, posviťte si na její hmotnost a sbalitelnost. Pro horolezení a na ferraty potřebujete, aby byla odolná, zesílená na exponovaných partiích a kapuci, kterou přetáhnete i přes helmu. Fanoušci zimních sportů ocení nepromokavost, tj. vysoký vodní sloupec. U všech sportů náročných na výbavu využijete speciální kapsy pro uložení specifického vybavení, jako jsou stoupací pásy nebo navigace.
Nakonec si vyzkoušejte, jaký vám vyhovuje střih a kolik kapes ideálně potřebujete a s jakým rozložením.
Nezapomínejte na správnou údržbu
Aby vám vaše softshellová bunda dlouho posloužila, musíte o ni správně pečovat. Vyhýbejte se běžným pracím práškům, které by funkční oblečení poškodily. Jednou za čas bundu vykoupejte v pracím prostředku určeném na funkční prádlo, nejlépe přímo na softshell. Po vyprání a uschnutí bundu naimpregnujte sprejem na softshell. Tím zvýšíte její funkčnost a odolnost proti UV záření. Vydrží vám dlouho krásně barevná a odolá lépe nečistotám.