Laboratorní žábě byla amputována zadní končetina, která byla následně překryta silikonovou čepičkou s kombinací několika léků, které měly zamezit vytvoření jizvy. Stalo se ale něco, co nikdo z vědců nečekal. Během 18 měsíců žábě dorostla zpět plně funkční končetina. Další na řadě jsou lidské končetiny.

Jak a komu se to povedlo?

V Tufts University v Massachusetts skupina vědců amputovala zadní končetinu drápatce vodní, tedy druhu žáby, který se na podobné experimenty používá. Co se ale dělo dále, tomu nikdo nechtěl uvěřit.

Po necelém půl roce se v místě amputace u žáby začal dělat tvrdý výrůstek, který následně dorostl do tvaru původní končetiny – ta ale byla nefunkční a ani nereagovala na různé vlivy. Vědci pokus opakovali na několika desítkách dalších žab stejného druhu. U následné většiny se noha stala funkční, a dokonce s ní žáby mohly i zcela bez problémů plavat.

Co to pro nás jako pro lidstvo znamená?

Léky sice byly podávány pouze po dobu jednoho dne, podle vědců ale spustily reakci, kterou bychom i my jako lidé mohli mít zakódovanou v našich buňkách – stačí ji jen správně „spustit“.

Tento postup se dá využít při odstraňování zjizvených tkání po srdečním infarktu.

Ptáte se, jak to bude dál?

Jednoduše. Jako vždy, tým bude s experimentem pokračovat na savcích. Pokud budou vědci s výsledky spokojeni, mohlo by se stát, že do pár let se s výzkumem přejde na člověka, což by pro naše zdravotnictví znamenalo obrovský pokrok.

Kam dál? Přečtěte si článek: DÝMĚJOVÝ MOR JE ZPÁTKY!