Obyčejné nachlazení a rýma nás potká několikrát do roka. Stačí jen vyběhnout z fitka s ještě trochu mokrou hlavou nebo to úplně nevychytat s klimatizací během letních dnů. Chcete se rychle znovu cítit ve své kůži, ale nechce se vám hned běžet pro léky?

Ani nemusíte! Stačí mít domácí lékárnu dobře zásobenou přírodními pomocníky! I ty si totiž dokáží poradit s nepříjemnými symptomy, jako je ucpaný nos, slzení očí a bolesti kloubů.

1. Dodejte tělu zinek

Zinek je minerál, který je potřebný pro správnou funkci enzymatických procesů v našem těle. Přirozeně se nachází v potravinách, jako je maso, játra, mořské plody a vejce. Pokud ale masu příliš neholdujete, dopřejte tělu potřebnou dávku zinku prostřednictvím potravinových doplňků. Co má zinek společného s léčbou nachlazení? Řada studií potvrdila, se může zkrátit dobu trvání příznaků až o 4 dny, zvláště pokud se s jeho užíváním začne co nejdříve. Zinek také dokáže blokovat replikaci viru a zhoršuje jeho schopnost pronikat do buněk sliznice nosu a krku.

2. Vitamin D nejen pro zdravé kosti

To, že dostatek vitaminu D je klíčový pro správné vstřebávání vápníku a hořčíku, nejspíš víte. Podle nejnovějších výzkumů rovněž pomáhá tělu bojovat s akutní infekcí dýchacích cest. „Déčko“ se hodí ale i pro jejich prevenci – lidé s nízkou hladinou tohoto vitamínu jsou k onemocněním mnohem náchylnější.

3. Silná trojka zázvor – med – citron

Kořen zázvoru je oblíbeným lidovým prostředkem používaným při nachlazení a bolestech v krku. Miluje ho tradiční čínská medicína, indická ajurvéda, v našich končinách je velmi populární horký zázvorový čaj s medem a citronem. Med funguje tak, že zklidňuje podrážděné hrdlo, a předpokládá se, že má antioxidační a antibakteriální účinky. V citronu obsažený vitamín C mírně snižuje délku a závažnost příznaků nachlazení. Jestli vás neláká klasický čaj, vyzkoušejte tzv. ginger shot – koncentrovanou zázvorovou šťávu, která může být doplněna šťávou z citrusů, kokosovou vodou, medem, nebo lehce okořeněna kayenským pepřem či chilli. Ta nejenže zatočí s nachlazením, podpoří trávení, urychlí spalování tuků a regeneraci svalů. Tak na zdraví!

Už jste četli?  Objevte svět 3D skenerů

4. Znovuobjevené kouzlo černého bezu

Černý bez má jako lidový prostředek proti nachlazení, infekcím dutin a chřipce dlouhou tradici. Dle studií je to díky antokyanům – sloučeninám, které blokují virus chřipky, aby se držel v našich buňkách. Pokud máte organismus o něco citlivější, skvělou zprávou je, že nežádoucí účinky užívání bezových doplňků stravy jsou velmi vzácné. Když už se objeví, jde především o mírné zažívací potíže nebo alergické reakce.

5. Inhalace esenciálních olejů a mořské vody

Pokud se vám nechce připravovat vlastní parní lázeň s esenciálními oleji, není nic jednoduššího, než mít po ruce malou inhalační tyčinku s výtažky z aromatických bylin. Obzvlášť vyhledávaným je pak eukalyptus. Aromaterapie je sice velmi populární, ale nemusí vyhovovat každému. Odborníci ji nedoporučují malým dětem, ani těhotným nebo kojícím ženám. Alternativou, jak ulevit ucpanému nosu, mohou být nosní spreje. Poohlédněte se o těch s mořskou solí, ty jsou k nosní sliznici mnohem šetrnější a bez obav je mohou používat i ti nejmenší.

Máte svůj ověřený tip, jak s nachlazením a jeho nepříjemnými symptomy zatočit bez léků?