Imunitní systém je tvořen speciálními orgány, buňkami a chemikáliemi, které bojují s infekcí (mikroby). Jeho hlavní části jsou: bílé krvinky, protilátky, komplementový systém, lymfatický systém, slezina, brzlík a kostní dřeň. Pojďme se podívat, jak funguje imunitní systém.
Imunitní systém a mikrobiální infekce
Imunitní systém uchovává záznamy o každém mikrobu, který byl kdy imunitní reakcí poražený, v typech bílých krvinek (B- a T-lymfocytů) známých jako paměťové buňky. To znamená, že dokáže mikroba rychle rozpoznat a zničit, pokud se znovu dostane do těla.
S některými infekcemi, jako je chřipka a nachlazení, je nutné bojovat mnohokrát, protože existuje mnoho různých virů nebo kmenů stejného viru. Nachlazení nebo chřipka z jednoho viru vám imunitu proti ostatním neochrání.
Části imunitního systému
Hlavní části imunitního systému jsou:
- bílé krvinky
- protilátky
- komplementový systém
- lymfatický systém
- slezina
- kostní dřeň
- brzlík
Bílé krvinky jsou klíčovými hráči v našem imunitním systému. Jsou vyráběny v naší kostní dřeni a jsou součástí lymfatického systému. Pohybují se krví a tkání v celém našem těle a hledají cizí útočníky (mikroby), jako jsou bakterie, viry či paraziti. Když je najdou, zahájí imunitní útok. Bílé krvinky zahrnují lymfocyty a mnoho dalších typů imunitních buněk.
Protilátky
Protilátky pomáhají tělu bojovat s mikroby nebo toxiny (jedy). Dělají to tak, že na povrchu mikrobu nebo v chemikáliích, které produkují, rozpoznávají látky zvané antigeny. Protilátky pak označí tyto antigeny k destrukci.
Komplementový sytém
Komplementový systém je tvořen proteiny, jejichž akce doplňují práci odvedenou protilátkami.
Lymfatický systém
Lymfatický systém je síť mízních cév po celém těle. Hlavní role lymfatického systému jsou:
- řídit hladiny tekutin v těle
- reagovat na bakterie
- vypořádat se s rakovinotvornými buňkami
- vypořádat se s buněčnými produkty, které by jinak vedly k onemocnění nebo poruchám
- absorbovat část tuků v naší stravě ze střeva
Lymfatický systém tvoří
- lymfatické uzliny – zachycují mikroby
- lymfatické (mízní) cévy – přenášejí lymfu, bezbarvou tekutinu, která omývá tkáně našeho těla a obsahuje bílé krvinky bojující proti infekci
- bílé krvinky (lymfocyty)
Slezina
Slezina je orgán filtrující krev, který odstraňuje mikroby a ničí staré nebo poškozené červené krvinky. Vytváří také složky imunitního systému bojující proti chorobám (včetně protilátek a lymfocytů).
Kostní dřeň
Kostní dřeň je houbovitá tkáň nacházející se uvnitř našich kostí. Produkuje červené krvinky, které naše těla potřebují k přenosu kyslíku, bílé krvinky, které používáme k boji s infekcí, a krevní destičky, které potřebujeme, aby bránily krvácení tak, že tvoří sraženiny.
Brzlík
Brzlík filtruje a monitoruje váš krevní obsah. Produkuje bílé krvinky zvané T-lymfocyty.
Další obranyschopnost těla proti mikrobům
Kromě imunitního systému má tělo několik dalších způsobů, jak se bránit proti mikrobům, včetně:
• Kůže – vodotěsná bariéra, která vylučuje kožní maz s vlastnostmi zabíjejícími bakterie
• Plíce – sliznice v plicích (hlen) zachycuje cizí částice a řasinkové buňky posouvají hlen nahoru, takže lze nečistoty vykašlat
• Trávicí trakt – slizniční výstelka obsahuje protilátky a kyselina v žaludku může zabít většinu mikrobů
• Další obrana – tělesné tekutiny jako kožní maz, sliny a slzy obsahují antibakteriální enzymy, které pomáhají snižovat riziko infekce.
Horečka je reakcí imunitního systému
U některých infekcí může dojít ke zvýšení tělesné teploty nebo horečce. Toto je vlastně reakce imunitního systému. Nárůst teploty může zabít některé mikroby. Horečka také spouští proces rekonvalescence těla.
Časté poruchy imunitního systému
Stává se, že lidé mají nadměrně nebo nedostatečně aktivní imunitní systém. Přehnaná imunitní reakce může mít mnoho forem, včetně:
• Alergická onemocnění – imunitní systém reaguje na alergeny příliš silně. Alergická onemocnění jsou velmi častá. Patří sem alergie na potraviny, léky nebo bodavý hmyz, anafylaxe (život ohrožující alergie), senná rýma, onemocnění dutin, astma, kopřivka, dermatitida a ekzém
• Autoimunitní onemocnění –imunitní systém reaguje na normální složky těla. Autoimunitní onemocnění se pohybují od běžných po vzácná. Zahrnují roztroušenou sklerózu, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, diabetes 1. typu, systémový lupus erythematosus, revmatoidní artritidu a systémovou vaskulitidu.
Terapie imunoglobuliny
Imunoglobuliny se používají k léčbě lidí, kteří si nedokážou vyrobit vlastní dostatek nebo jejichž protilátky nefungují správně.
Imunizace
Imunizace funguje tak, že kopíruje přirozenou imunitní odpověď těla. Do těla se vstříkne vakcína (malé množství speciálně ošetřeného viru, bakterie nebo toxinu). Tělo si na něj pak vytváří protilátky. Pokud je očkovaný člověk vystaven skutečnému viru, bakterii nebo toxinu, neochoří, protože jeho tělo to pozná a ví, jak na něj úspěšně zaútočit. K dispozici je očkování proti mnoha chorobám, včetně spalniček a tetanu. Očkování, která můžete potřebovat, závisí na vašem zdraví, věku, životním stylu a zaměstnání.