Gabiony jsou kovové konstrukce vyrobené ze svařených ocelových drátů s antikorozní úpravou. Jejich obsah je vyplněn ručně skládaným lomovým nebo přírodním kamenem. Jejich hlavní funkcí je, že působí jako opěrná stěna pro přenášení zemních tlaků.

Lze je vidět v dnešní době prakticky všude, a to jako okrasný prvek u rodinných domů nebo také u průmyslových objektů či silnic a parkovišť. V mnoha případech se také na zahradách využívají jako gabionové lavice, květináče nebo altány. Pro netradiční a prakticky nekonečné využití lze gabiony realizovat na klíč. Pro svou bezpečnost, soukromí a ochranu jsou velmi vyhledávaným venkovním designovým prvkem rodinných domů.

Jaké jsou vlastnosti gabionů?

Gabiony jsou povrchově ošetřeny v daném procentuálním poměru zinkem a hliníkem. Jejich konstrukce je vyrobena z gabionových sítí, které jsou z ocelových drátů o průměru 4 mm. Životnost těchto konstrukcí se v závislosti na agresivitě prostředí udává někde mezi 60 až 80 lety.

Jaké jsou výhody gabionových plotů?

Gabionové ploty mají nižší pořizovací cenu v porovnání s klasickými konstrukcemi, proto jsou mezi zákazníky tak velmi vyhledávané. Při realizaci není často nutný železobetonový základ, ale pouze kamenný zhutněný základ. V závislosti na okolním prostředí mají gabiony životnost několik desítek let. Jsou také prakticky bezúdržbové, nemusejí se nikterak natírat. Gabionové ploty vytváří přírodní drenáž – propouštějí vodu a absorbují její energii a díky tomu tak snižují tlak na opěrnou stěnu. S klasickým kamenným obložením je není nutné izolovat.

Gabiony nejsou náchylné v zimě na poškození mrazem, jsou pružné a díky tomu tak nedochází k propadům podloží. Nezčernají u nich spáry a zároveň nepraskají, jelikož jich schází spárová hmota. Realizace gabionů je možná i za zhoršených podmínek a také v zimě. Jde o jednoduchou suchou montáž a nenáročnou technologii, díky které lze gabionové koše jednoduše rozšířit a napojit. V okolní krajině vytváří přírodní dojem a moderní vzhled a přirozeně se tak začleňují do okolí.

Už jste četli?  Co zvážit při koupi kancelářského nábytku