Padlí je známou houbovou chorobou, která se nejčastěji objevuje na rostlinách za teplého počasí. Známá je mezi většinou zahrádkářů, kteří se s ní potýkají a snaží se jí předejít, protože znehodnocuje rostliny i úrodu na mnoha druzích rostlin. Nejčastěji napadá listy a stonky, ale může se objevit i na jiných částech rostlin. Pojďme se společně na tuto chorobu podívat blíže a zjistit, jak se zbavit padlí.

Jak a kdy se padlí šíří

Jak jsme předeslali v úvodu, padlí je houbová choroba, která se rozšiřuje pomocí spor, odborně konidií. Přirozeně jsou tyto spory tzv.vřeckatých houbičekřádu Erysiphalespřenášeny vodou, větrem, ale i některými druhy hmyzu. Největším problémem je odolnost padlí. To je schopné odolávat i velmi nízkým teplotám a přezimovat v půdě. Samotná choroba se šíří od spodu rostliny vzhůru. Postupně napadá spodní listy, následně zasahuje stonek, a často i plody. Padlí se nejčastěji šíří v letních měsících za teplého počasí.

Základem je péče o rostliny a zahradu

Vzhledem k odolnosti padlí a jeho schopnosti přezimovat je důležitá mechanická péče a údržba zahrady. Mimo postřiků, které mají fungicidní charakter a je třeba je vybírat podle druhu zasažené rostliny, doporučujeme na podzim shrabávat spadané listí, na kterém by se mohly uchytit spory. Nezapomínejte ani prořezávat rostliny kvůli jejich provzdušnění. 

Rady a tipy, jak na padlí

Padlí je nepříjemnou houbovou chorobou, u kterého platí, že se může vyskytnout na jakékoli zahradě. Samotní zahrádkáři doporučují následující:

  • vybírejte a pěstujte odolné odrůdy rostlin
  • udržujte u keřů vzdušnost, snažte se je pravidelně prořezávat
  • dávejte pozor na množství půdě dodávaného dusíku – nepřehnojujte
  • pravidelně odstraňujte napadané části rostlin, aby se nemoc po rostlině nešířila dále
  • nevyhýbejte se postřikům proti různým druhům padlí
padli-na-kvetinach

Druhy padlí

Padlí angreštové

Jedno z nejznámějších padlí, se kterým se můžeme setkat, je tzv. padlí americké angreštové. Paradoxně tento druh padlí i u nás v Evropě převládá nad evropskou variantou. V poslední době se americkému padlí začalo přezdívat padlí hnědé podle barvy, do které přecházejí napadené plody.

Padlí angreštové je nejčastější a nejzávažnější chorobou keřů angreštu. Choroba napadá listy a plody. Zajímavostí je, že přes svůj název jde o onemocnění, které má schopnost napadat i rybíz. Základní obranou proti šíření tohoto druhu padlí je výsadba v rozestupech a preference odolných odrůd. Mimo to doporučujeme nepřehnojovat dusíkem a využívat postřiků na přírodní bázi, které jsou nabízené v kvalitních zahrádkářstvích. 

Padlí rybízové

Druhým velmi často skloňovaným druhem padlí je rybízové. Z názvu plyne, že napadá všechny druhy rybízu, ale může se objevit i na jostě, tedy kříženci angreštu a rybízu. Podobně jako u amerického padlí angreštového je třeba dodržovat základní rady, jako je nepřehnojování dusíkem nebo aplikace správného druhu postřiku a zamezit šíření padlí vzhůru po rostlině správným střihem.  

Padlí růžové

Třetím druhem padlí, které se objevuje na růžích, je padlí růžové. Poznáme ho podle bílého až šedobílého povlaku, který se objevuje na výhoncích, listech i květech. Velmi účinný vůči této formě je postřik Discus. Druhou radou je pěstování odolnějších odrůd s kožovitými listy, na kterých se padlí tak snadno neuchytí. 

Už jste četli?  Jak na vertikální zahrádku? Pěstujte doma i v omezeném prostoru

Info: Pokud budete růže v létě před nocí stříkat tak, že se voda z listů růží nestihne odpařit, pak pomáháte šíření padlí růžového 

U růží je třeba obezřetně rostlinky a výskyt padlí na nich kontrolovat, protože v určitý moment může být záchrana napadené rostliny nemožná. To nejvíce platí u růží prorostlých pletivem. U těch je většinou potřeba odstřihnout a spálit celé velké části rostliny. 

padli-na-listech-ruze

Padlí jabloňové

Dalším druhem je padlí jabloňové, které napadá především listy jabloní. Výhodou je, že toto padlí nenapadá plody. Pokud se jich dotkne, pak jde pouze o estetický zásah (tzv. rzivost slupky). Velkým mínusem pro napadané stromy je jejich nižší výnosnost i pomalejší roční přírůstky dřeva. Pro prevenci platí rady zmíněné u ostatních druhů, navíc se doporučuje pravidelný střih jabloní a odstranění napadaných výhonků. Co se týče postřiku, pak doporučujeme Kumulus WG, který je aplikován přibližně dva týdny před květem. 

Padlí révové

Padlí révové napadá vinnou révu, na které se projevuje vznikem moučnatého bílého povlaku na rostlinách a plodech. Především u druhých zmíněných je to velký problém, protože po napadení vysychají a často i praskají. Lidově se padlí révové nazývá moučnatka.

Padlí révové miluje vlhké a teplé letní počasí, při kterém se velmi dobře šíří. Největší pozor by si na tuto chorobu měli dát pěstitelé těchto odrůd:

  • Müller Thurgau
  • Veltlínské zelené
  • Modrý Portugal

 Mimo postřiku s obsahem síry jako je např. Cabrio nebo univerzálnější Discus, je tento druh méně odolný v případě nízkých teplot (silných mrazů). 

padli-vino-postrik

Další druhy padlí

Padlí nenapadá pouze zmíněné druhy keřů a rostlin. Může napadat i travní porosty (tzv. padlí travní), některé bylinky jako je rozmarýn, ale i cukety nebo některé druhy pokojových rostlin. I u těchto druhů padlí platí, že nejúčinnější obranou je prevence a postřik, který obsahuje síru, která spory a samotné padlí velmi efektivně a účinně likviduje. 

Babské rady, jak se zbavit padlí

Pokud nemáte rádi používání chemikálií na vaší zahrádce, pak tu máme dvě rady našich babiček. Ty přišly na to, že existují způsoby, jak jakémukoli druhu padlí bránit v jeho šíření. Oba odvary si můžete připravit doma a následně je na rostliny preventivně aplikovat v období června až srpna. Prý to zaručeně pomáhá. A o jaké odvary jde?

  • Odvar z česneku – odvar vzniká spařením přibližně 75 gramů nadrobno nasekaného česneku v 10 litrech vody. Po zchladnutí máme k dispozici bio roztok, který je možné aplikovat
  • Odvar z přesliček – natrháme 1 kilogram čerstvých přesliček na 10 litrů vody. Přes noc necháme přesličku namočenou a ráno přivedeme roztok k varu. Samotný postřik provádíme naředěným koncentrátem (1 díl odvaru, 5 dílů vody)

Mimo aplikace odvarů funguje na padlí preventivní hnojení chlévskou mrvou nebo kompostem. 

Shrnutí na závěr

Padlí je houbovitá choroba, které svědčí vlhkost. Důležitá ochrana proti němu je prevence, kterou jsme pro vás shrnuli v přehledných bodech:

  • Dejte rostlinám prostor – nevysévejte je příliš hustě a pravidelně prořezávejte
  • Vyberte správná stanoviště – nejlépe suchá a slunná místa
  • Preventivně zalévejte přírodními koncentráty a hnojte kompostem
  • Kontrolujte rostliny a napadané části odstraňte a spalte
  • Vysazujte zdravé a odolné odrůdy
  • Nebojte se mulčovat a odstraňujte spadané listí z okolí rostlin
  • V případě potřeby se nebojte chemických postřiků, u jejichž aplikace dodržujte pravidla daná návodem

Kromě padlí umí naše rostliny potrápit i živí škůdci. Poradíme, jak na mšice ve skleníku a také, jak na mušky v květináči.