Z vlastní zkušenosti bývalého nájemníka velmi malých bytů na otázku v titulku odpovím jedním slovem: Efektivně. I když budete mít byt na první pohled zařízený velmi útulně, ale před každou návštěvou přátel (nebo maminky) budete zoufale hledat, kam uložit oblečení a další osobní věci, bydlet se vám v něm dobře nebude. Jak tedy vybavit malou garsonku? Při výběru zařízení klaďte důraz zejména na promyšlené úložné prostory a jednoduchost.
Samozřejmě záleží na celkové velikosti obytné plochy, ale vždy si svůj byt rozdělte do několika zón. V garsonce je lze stavebně oddělit jen těžko, ale pro rozčlenění využijte nábytek, záclony a závěsy, květiny, ale třeba i paravány. Jednotlivé zóny se nazývají různě, ale vždy se liší podle svého zaměření. Důležité je také kvalitní osvětlení, ideálně programovatelné podle toho, co právě děláte.
Místo pro odpočinek
Noční klidovou spací zónu si vabavte pohodlným lůžkem. Na posteli nešetřete. Měla by něco vydržet, být maximálně pohodlná a vybavená kvalitním roštem. Důležitý je také výběr matrace. Dnes existuje celá řada matrací v různé výšce, či s paměťovou pěnou. Zvolit si můžete i tvrdost matrace, vybrat si matraci s antibakteriálním povlakem nebo přírodními extrakty, případně i supermoderní biometrickou matraci. V malých bytech někdy postel nahrazuje rozkládací pohovka. Pokud skutečně není prostor pro lůžko určené jen ke spaní, vyberte si pohovku, na které nebudou vaše záda při spánku trpět.
Prostor pro práci i zábavu
Tím se dostáváme k další zóně, která je nejčastěji označována jako společenská, případně jako denní. Její dominantou jsou v malých i větších bytech sedací soupravy. V garsonkách obvykle stačí jen pohovka s úložným prostorem, kam můžete schovat ve vakuových pytlích sezónní oblečení, náhradní pokrývku nebo jiné věci, které nepotřebujete každý den. Místo složitého hudebního systému a televize dnes často stačí jen počítač a dostatečně rychlé připojení k internetu. Velké police na CD, DVD či jiné nosiče nahradíme externím diskem nebo USB disky, ale milovníci klasických knih se neobejdou bez knihovny. Police na knihy můžete nakombinovat se skříňkami a vytvořit si tak dostatek místa na další věci, kterých je i v malém bytě více než dost.
Jak vybavit malou garsonku? Využijte prostor maximálně
Společenskou zónu obvykle částečně tvoří také jídelní stůl. V garsonce je populární místo něj barový pult, který odděluje kuchyňský kout, případně další servisní zónu bytu. Pokud máte hosty, usadíte je na vysoké židle u pultu a při přípravě jídla s nimi tak můžete bez problémů konverzovat. Kuchyňská linka nemusí být nijak velká, ale měla by být členěna podle toho, jak moc času vařením trávíte. Další zázemí bytu můžeme vytvořit jak v předsíni s vestavěnými skříněmi, tak i třeba v koupelně, kde se dá využít jak prostor pod umyvadlem, tak i prostor nad pračkou či topením zavěšenými skříňkami. Opticky prostor zvětší velké plochy zrcadel a mnoho místa ušetří posuvné dveře. U mnoha malých bytů bývá také balkon nebo lodžie. Ten může od jara do podzimu plochu bytu výrazně zvětšit. Při použití vhodného zařízení se z něj dá udělat příjemné posezení, či venkovní jídelna.
Přemýšlejte předem
U malého bytu je třeba daleko víc promýšlet, co kam umístíte. Inspiraci najdete třeba na Pinterestu, ale i na e-shopech s nábytkem. Kupujete-li byt k rekonstrukci, nebojte se změnit dispozici podle vlastních potřeb, posunutí příčky o půl metru někdy dělá zázraky. Pokud nechcete využít bytového architekta, nebojte si nakreslit plánek, nebo vyrobit z papíru jednoduchý model. Zvažte také možnost nechat si vyrobit nábytek na míru. Vyplatí se to.
Ač se v garsonce musí šetřit místem, na doplňky se prostor vždy najde. Víte, jak vyrobit pot-pourri?