Každý si musí najít svůj koníček, a v průběhu života potkáváme mnoho nových aktivit, které nás zaujmou. Momentálně jste si oblíbili focení? Chtěli byste se mu více věnovat a naučit se také nějaké zásady, jak fotit, které by pomohly i později při úpravě výsledného produktu? Samozřejmě existují zásady a tipy, jak si zajistit nejlepší podmínky, díky kterým bude fotografie vypadat skvěle.
Světlo i správný úhel
Hned během pořizování fotografie je zapotřebí dbát na vhodné světlo. Pokud chcete opravdu emotivní fotku, která bude přirozeně nádherná na pohled, doporučuje se fotit brzy ráno nebo navečer. A to právě z důvodu bočního světla a prodloužených stínů. Určitě se stínů nebojte, protože bez nich jsou fotky bez potřebného rozměru, a vždy nám na nich něco chybí. Důležitá je samozřejmě také kompozice fotografie – jakmile nebude fotka dobrá sama o sobě, bohužel ji žádné úpravy nezachrání. Vyzkoušejte tedy vždy svůj objekt vyfotit z více úhlů, abyste si později mohli vybrat k úpravě tu nejlepší fotografii. Pochopitelně je nutné mít zajímavý objekt focení.
Ovšem, koho by bavilo fotit nějaké nudné objekty – fotografa nebo vášnivého nadšence musí vždy objekt fotky nadchnout, a okamžitě se mu v hlavě začne tvořit kompozice. Snadné to může mít svatební fotograf, který fotí zamilované páry. Focení dronem vám zase může odhalit nádherná panoramata a krajiny z běžně nedostupných perspektiv.
V některých případech se dokonce podaří vybrat správný úhel, aby fotka dokázala vyjádřit přesně to, co v daném okamžiku sami vidíte. Mezi další doporučení patří určitě to, abyste nefotili úplně všechno. Často uděláte zajímavější snímek tím, že vyfotíte jen určitý výkroj – například u budovy nebo u vodních ploch.
TIP: Nechte se provést kurzem fotografování Tajemství fotografie – jak fotografovat správně od zkušeného fotografa. Nikam nemusíte chodit, kurz je online.
Jak fotit
Když si vyberete nějaký objekt pro své focení, nemusíte ho nutně dostat do středu. Nebojte se rozdělit si snímek na třetiny a vhodně umisťovat objekty na průsečíky. Upoutáte tak pozornost a celý snímek získá šmrnc. Kromě toho je také někdy vhodné lehce zakrýt část dominantního motivu, ať už se bude jednat o keře nebo třeba plot, opět tím dodáte snímku zajímavější náhled.
Ať už fotíte skvělé jídlo, které by se dalo jíst očima, nebo chcete mít hezké fotky z dovolené v tuzemsku nebo dobrodružství ze světa, bude to chtít pravděpodobně i nějakou větší či menší úpravu.
Barvy a stíny
Fotografii často zdůrazníte, pokud s citem ztmavíte její okraje – lze tak vytvořit velmi emotivní dojem. Důležitá je ovšem i hra s barvami. Někdy je barevná sytost přesně tím, co se nám na snímku líbí, ovšem pokud chceme podtrhnout nějaké rysy, fotka by měla působit chladněji, určitě je vhodné s barvami experimentovat. Můžete vyzkoušet odstíny šedé, nebo jen využít lehké zabarvení. Naopak v případě podzimních snímků se často hodí některé barvy posílit a dosytit – vše je o pocitu autora, takže je vhodné zkoušet různé kombinace a postupně se propracovat dál.
Ostrost je důležitá
Co ještě řešit, když se zamýšlíme nad tím, jak fotit? Každá dobrá fotka by měla být dostatečně ostrá, často stačí snímek jen lehce přiostřit a proměna celého vzhledu je značná. Dalším praktickým nástrojem je retuš a vyhlazování, které se hodí nejen při focení postav. Retušování se může hodit i při focení přírody, kdy odstraníte rušivé struktury a snímek pak působě čistě. A je možné nějak podtrhnout celkový vzhled? Určitě je to u některých fotografií možné zvládnout pomocí rámečku. Hezky se zvýrazní formát, upoutáte pozornost. Platí tu ovšem pravidlo, že je nutné dbát na vhodný výběr barvy i síly rámečku – dnes jsou často v editorech k dispozici barevné rámečky, nebo různě strukturované a zdobené, a ne vždy ladí k fotografiím.
Dobrou radou na závěr bude určitě to, abyste si vždy nechávali původní fotografii. Jednak můžete fotografii proměnit do několika variant, a také si časem můžete první úpravu rozmyslet, a tak je vhodné zachovat originál. Při práci s fotografiemi je také důležité pracovat ve vrstvách, a jednotlivé vrstvy si ukládat – vyhnete se tak potížím, pokud dojde k nějakému omylu či technickému problému při práci.
Fotíte na mobilní telefon? Zkuste pro následné úpravy fotografií třeba aplikaci Snapseed. Je dostupná v Google Play i na App Storu.