Učit se anglicky s pomocí filmů je skvělým způsobem, jak si osvojit jazyk. Pro sledování si vyberte ostřílené klasiky, které jsou jednoduché na porozumění. Pokud to jde, zapněte si anglické titulky, ať zároveň vidíte, jak se daná slova píšou a vyslovují.
Forrest Gump
Kultovní film Forrest Gump je téměř povinností každého filmového fanouška. Pokud už jste ho viděli, znalost děje vám pomůže usnadnit pochopení pointy.
Pokud ne, bát se toho, že byste děj ani tak nepochopili, nemusíte. Hlavní hrdina totiž hovoří pomalu a srozumitelně. S Forrestem se tak snadno nebudou ztrácet ani úplní začátečníci. Film se liší od původní knihy, ale to vám pro zážitek ani pro angličtinu vadit rozhodně překážet nebude.
Králova řeč
Příběh je inspirovaný skutečným osudem britského panovníka. Nesmělý aristokrat se náhle ocitá na trůnu jako nový panovník Jiří VI. Potýkat se musí nejen s vlastními démony, ale i tím, že se jeho vlast ocitá na prahu druhé světové války.
Působivý snímek Králova řeč si zamilovali nejen ti, kteří ocenili precizně zpracovaný náhled do duše skutečné historické postavy, ale i ti, kteří si u obrazovky opakují anglická slovíčka. Samotný hlavní hrdina se tu učí komunikovat a vy to můžete zkusit s ním, jste-li alespoň trochu pokročilými mluvčími.
Hledá se Nemo
Pokud se na filmy pro dospělé diváky necítíte, zapátrejte v pohádkovém archivu dál a pusťte si například animovanou klasiku Hledá se Nemo.
Obecně jsou animované filmy velmi přístupné pro začínající angličtináře. Děj je většinou snadno pochopitelný, protože svou jednoduchou formou je přístupný menším dětem. Což můžete využít i vy, když se občas u nějakého slovíčka „nechytnete“, nevadí to.
Shrek
Velký zelený zlobr Shrek sice není tak úplně pohádkovou postavou, ale anglicky se s ním naučíte rovněž. Vhodný je tento příběh už pro středně pokročilé angličtináře a rozhodně patří i mezi filmy, které pobaví.
Bonusem je, že mají jednotlivé příběhy vtip a spád. Pohádkově nepohádková parodie je prodchnutá písničkami a na diváka po všech těch dobrodružstvích tvůrci přichystají i dobrý konec.
Pán prstenů
Ani filmové zpracování Pána prstenů nezapře, že bylo natočeno podle jednoho ze zásadních děl anglické literatury.
Samotný autor předlohy John Ronald Reuel Tolkien působil jako profesor anglistiky na univerzitě v Oxfordu. A velmi zdařilou úroveň jazykového zpracování si uchovává i filmová fantasy sága. Jestliže vás baví epické bitvy a nádherná příroda, je Pán prstenů to pravé pro vás.
Sociální síť
Film sleduje vznik fenoménu, kterým se stala nová sociální síť – Facebook. Hlavními hrdiny jsou extrémně inteligentní mladí muži, kteří si pochopitelně nárokují tvrzení, že zrovna oni stáli u zrodu přelomového nápadu. Jednostranné interpretaci se však film vyhýbá.
Drama Sociální síť je vystavené na dialozích, takže se vám bude hodit i pro procvičování anglických slovíček, „materiálu“ k poslechu je opravdu dost. Film svou úrovní lze doporučit i pro začátečníky.
Lví král
Dobrodružné zvířecí putování malého lva jménem Simba patří mezi další kultovní klasické animované filmy. Dojemný příběh okouzlí také svým působivým sountrackem.
Podobně jako jiné filmy spíše pohádkového ladění ocení i Lvího krále spíše začínající angličtináři, pro které je jazyk na přijatelně náročné úrovni.
Harry Potter
Výhodou Harryho Pottera je, s nadsázkou řečeno, že je všude. Kniha i film vás mohou zaměstnat na poměrně dlouho. Celá filmová sága má konkrétně hned osm dílů.
Současně postavy rostou se svým čtenářem nebo divákem, takže si můžete osvojovat stále nová a nová slovní spojení. Jedná se velmi často o nově vzniklé tvary, kterým život vdechla fantazie autorky. V běžném životě je nejspíš nepoužijete, ale učení je díky nim zábavné.
Královna
V ceněném snímku Královna z roku 2006 v hlavní roli britské panovnice zářila Helen Mirren. Snímek odtajňuje život členů královské rodiny, dívá se za kulisy třpytivého pozlátka a zároveň poodhaluje svět vysoké politiky.
K tomu nabízí možnost si osvojit precizní výslovnost britské angličtiny. Kde jinde bychom ostatně měli najít vzor mluvy než v nejvyšších kruzích Velké Británie. Hodně se tu dozvíte i o britské kultuře.
Karlík a továrna na čokoládu
Zábavný a mírně výstřední film točící se kolem svérázného majitele továrny na čokoládu, tak by se dal charakterizovat Karlík a továrna na čokoládu, který vznikl na motivy knihy Roalda Dahla. V hlavní roli Willyho Wonky exceluje Johnny Depp.
Dobrodružný snímek je zaměřený také na dětské publikum. Což definuje i jeho jazykovou náročnost, která není tak výrazná. Snadno se budou v ději orientovat i začínající studenti.